MOP, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych, które możesz spotkać przy polskich autostradach oraz drogach szybkiego ruchu, zapewniają kierowcom zawodowym wszystko, co najważniejsze przy długich i mocno wyczerpujących transportach. Oprócz stacji benzynowych, stacji ładowania samochodów elektrycznych, obiektów noclegowych oraz punktów informacji turystycznej, znajdziesz tam również obiekty gastronomiczne oraz urządzenia sanitarne.
Bezpieczna przerwa na autostradowych MOP-ach
Pamiętaj, że kierowcy zawodowi po sześciu kolejnych godzinach przysługuje przerwa nie krótsza niż 30 minut. Dzięki tej przerwie będziesz bardziej skoncentrowany i czujny podczas transportu. W większości MOP znajdują się nie tylko sanitariaty, ale także stoły z ławkami. To właśnie tutaj można coś przekąsić, rozprostować nogi i zregenerować siły.
Zmęczenie prowadzi do słabego czasu reakcji kierowcy, nieuwagi i większej drażliwości. Zatrzymanie się na drodze w odpowiednim czasie niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo Twoje oraz bezpieczeństwo ładunku, który przewozisz. Więcej na temat czasu pracy kierowcy przeczytasz w naszym artykule na ten temat.
Miejsca Obsługi Podróżnych i ich kategorie w Polsce
Miejsca Obsługi Podróżnych podzielone są trzy kategorie. Kategorią pierwszą najczęściej zarządza GDDKiA, kategorią drugą i trzecią natomiast zarządzają dzierżawcy wyłonieni w organizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetargach.
- MOP Kategorii I – to miejsce odpoczynku, które wyposażone zostało w miejsca parkingowe, jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, urządzenia sanitarne oraz oświetlenie; często możemy też na nich spotkać mniejsze obiekty gastronomiczne,
- MOP Kategorii II – najczęściej wyposażone jak MOP kategorii I oraz dodatkowo w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe oraz punkty informacji turystycznej,
- MOP Kategorii III – najczęściej wyposażone jak MOP kategorii II rozszerzony dodatkowo o obiekty noclegowe dla kierowców.
Kierowco zawodowy, nie przegap następnego MOP-u!
W zestawieniu przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad znajduje się już ponad 378 takich miejsc. Na przykład na autostradzie A1 mającej swój początek w Rusocinie (województwo pomorskie) i która prowadzi aż do miejscowości Gorzyczki, znajdującej się przy granicy z Czechami, możemy znaleźć aż 43 takie miejsca odpoczynku! Jeszcze lepiej wygląda sytuacja wzdłuż autostrady A2, gdzie znajduje się aż 48 MOP-ów.
Miejsca Obsługi Podróżnych – gdzie znajdziesz największe parkingi TIR?
MOP Radule
Trasa: S8
Zarządca: Prywatny
Parking TIR: 250 miejsc
Miejsca dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym: NIE!
Warsztat: TAK!
MOP Szumowo
Trasa: S8
Zarządca: Prywatny
Parking TIR: 250 miejsc
Miejsca dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym: NIE!
Warsztat: NIE!
MOP Hruszowice
Trasa: A4
Zarządca: GDDKiA
Parking TIR: 180 miejsc
Miejsca dla pojazdów z ładunkiem niebezpiecznym: TAK!
Warsztat: NIE!
Wykaz MOP 2023
MOP Zakrzów
MOP Wirek
MOP Halemba
MOP Krajków
MOP Wieszowa
MOP Polesie
MOP Parma
MOP Markuszów: MOP Markuszów Północ | MOP Markuszów Południe
MOP Sięganów: MOP Sięganów Północ | MOP Sięganów Południe
MOP Brwinów: MOP Brwinów Północ | MOP Brwinów Południe
MOP Głowno: MOP Głowno Zachód | MOP Głowno Wschód
MOP Wiśniowa Góra: MOP Wiśniowa Góra Zachód | MOP Wiśniowa Góra Wschód
MOP Malankowo: MOP Malankowo Zachód | MOP Malankowo Wschód
MOP Knurów: MOP Knurów Zachód | MOP Knurów Wschód