Nawigacja do CIĘŻARÓWKI TIR

Która nawigacja dla ciężarówek? To jedno z najczęściej zadawanych przez kierowców zawodowych pytań, jakie można odnaleźć na forach i grupach. Ten poręczny gadżet, ze stale aktualizowanymi informacjami, pomaga poruszać się po nieznanych trasach i sprawia, że praca kierowcy zawodowego i życie w trasie staje się bardziej komfortowe i bezpieczne.

Najlepsze nawigacje do ciężarówki 2022 – TL;DR

 1. Nawigacja Gomedia GPS5010 iGO Primo (od 285 zł)
 2. Nawigacja Gomedia GPS7010 iGO Primo (od 368 zł)
 3. Nawigacja GARMIN Dezl 580 LMT-D EU (od 1099 zł)
 4. Nawigacja Becker Transit 7SL Europa (od 1520 zł)
 5. Nawigacja Garmin Dezl LGV710 MT-D Europa (od 2069 zł)
 6. Nawigacja GARMIN Dezl LGV1000 MT-D Europa (od 2749 zł)
 7. Nawigacja Garmin Dezl LGV810 Europa (od 3199 zł)
 8. Nawigacja TomTom GO Professional 6250 Europa (od 3200 zł)
Nawigacje GPS - zobacz na Ceneo.pl

Jaką nawigację dla ciężarówki wybrać?

Myślisz o zakupie nawigacji? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie nasz przegląd nawigacji dla ciężarówek w 2022 roku. Przedstawiamy w nim najlepsze w naszej opinii nawigacje do ciężarówek, ich parametry oraz najważniejsze funkcjonalności. Jak wybrać odpowiednią nawigację do ciężarówki? Które modele nawigacji GPS uważane są aktualnie za najlepsze?

Kierowca staje przed dylematem, czyli jaka nawigacja dla ciężarówek?

Na rynku można znaleźć setki różnych nawigacji dla samochodów ciężarowych, znajdziemy rozwiązania tańsze, jak i rozwiązania z wyższej półki cenowej. Podczas gdy nawigacja do samochodu osobowego nie musi posiadać jakichś zaawansowanych i wymyślnych funkcjonalności, tak nawigacja do samochodu ciężarowego powinna spełniać o wiele więcej wymagań.

Zacznijmy od tego, że nawigacja do ciężarówki koniecznie powinna pozwalać wybrać typ pojazdu ciężarowego, którym aktualnie się poruszasz. Konfiguracja profilu pojazdu podczas której wpisujemy do nawigacji aktualny setup pojazdu ciężarowego wraz z naczepą (definiujemy maksymalną wysokość pojazdu, szerokość pojazdu, całkowitą długość pojazdu oraz nacisk na osie), pozwoli Ci skutecznie wybrać jedną z rewelacyjnych tras dla ciężarówek i nie przejmować się ograniczeniami. Natomiast nawigacji GPS pozwoli wskazać optymalny czas przejazdu.

Konieczne są też aktualne informacje o zamkniętych drogach dla samochodów ciężarowych, warunkach drogowych oraz umiejętność wskazania przez nawigację najrozsądniejszych opcji objazdów.

Nawigacja GPS do samochodu ciężarowego – nawigacja TIR

Zwróć też uwagę na jak największą szczegółowość map oraz czy są one na bieżąco aktualizowane przez producenta. Postaw też na szybkość działania nawigacji ciężarowej i płynność w poruszaniu się po niej. Powinno Ci zależeć również na czytelnie przedstawionych i aktualnych informacjach dodatkowych, takich jak lokalizacja najbliższych stacji benzynowych, odpowiednich parkingów samochodowych, hoteli, hosteli czy restauracji.

Kierowcy ciężarówek stawiają na urządzenia i oprogramowanie, które oferują dożywotnią aktualizację map i bardzo często swoje poszukiwanie rozpoczynają od sprawdzenia tego, czy dany producent oferuje takie aktualizacje i jak często się one odbywają. Jako, że mapy Europy potrafią ważyć dobre kilkaset megabajtów (a czasami i kilka gigabajtów), szukaj nawigacji, która posiada moduł Wi-Fi! Nie chcesz przecież, by w drodze zaskoczył Cię jakiś zakręt, skręt czy większe natężenie ruchu. Nikt nie chce zobaczyć przed sobą korka składającego się z kilkukilometrowego sznura aut! Zmysł nawigacyjny to jedno, ale pewnych rzeczy nie da się przewidzieć i przed wyruszeniem w trasę, zawsze warto pobrać aktualne mapy ze strony producenta/

Zainteresuj się też, czy nawigacja posiada wbudowany moduł Bluetooth umożliwiający automatyczne sparowanie Twojego urządzenia z Twoim smartfonem (powiadomienia, w tym ostrzeżenia), slot na kartę pamięci SD oraz czy przypadkiem interesujący Cię model nie jest wyposażony dodatkowo w zestaw głośnomówiący. Jeśli tak, być może będzie to dla Ciebie świetny wybór.

Kluczowe aby wszystkie informacje pojawiały się w czasie rzeczywistym, tak aby kierowca zawodowy miał pełny przegląd tego, co aktualnie dzieje się na drodze. To pozwala skutecznie ominąć korki oraz kontrole oraz wybrać alternatywną trasę w ciągu kilku kliknięć w urządzenie.

Dobra nawigacja ciężarowa dla ciężarówek – planowanie tras w nawigacji truck

Warto również szukać nieoczywistych rozwiązań oferowanych przez producentów nawigacji dla samochodów ciężarowych. Jednym z takich udogodnień jest np. system aktywnego prowadzenia po pasie ruchu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, świetnie sprawdzające się podczas jazdy po wielopasmowej drodze z wieloma zjazdami czy skrzyżowaniami. Taka nawigacja dla ciężarówek, z wyprzedzeniem wskaże, w którym miejscu kierowca zawodowy musi zmienić pas ruchu!

Oczywiście dodatkowo poda Ci możliwości, uwzględniające aktualne wymiary Twojego pojazdu ciężarowego wraz z naczepą, które należy ustawić przed planowaniem trasy przejazdu. Nawigacja dla ciężarówek pomaże Ci unikać stresujących sytuacji, takich jak np. przejazd pod mocno opuszczonym mostem. Taka sytuacja może w wielu przypadkach zagrozić przewożonemu przez Ciebie ładunkowi!

Co koniecznie powinna posiadać dobra nawigacja do ciężarówki?

Warto by wielkość ekranu wynosiła co najmniej 6-7 cali. To wystarczająco dużo, by komfortowo odczytywać zza kierownicy pojazdu ciężarowego komunikaty i powiadomienia pojawiające się na ekranie. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na pozostałe parametry wyświetlacza. Ten element powinien zapewniać kierowcy wysokiej jakości obraz o każdej porze dnia. Czytelny wyświetlacz to podstawa a większy ekran to czysta wygoda!

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rozdzielczość ekranu. Im jest ona wyższa, tym lepszą jakość obrazu otrzymujemy. Optymalnie jest kupować modele o rozdzielczości minimum 800×480 pikseli. Dla większego komfortu kierowcy zaleca się wybór nawigacji do ciężarówki z ekranem dotykowym oraz sterowaniem głosem. To znacznie uprości i przyspieszy sterowanie urządzeniem.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest rodzaj systemu operacyjnego na którym pracuje aplikacja. Tutaj najczęściej do wyboru otrzymujemy tylko dwie opcje: Windows CE (aktualnie 6.0) oraz Android. Pierwszy z nich stosowany jest najczęściej w tych tańszych nawigacjach dla ciężarówek, jednak ten OS można również spotkać w modelach ze średniej półki cenowej.

Natomiast system operacyjny Android najczęściej możemy znaleźć w nawigacjach w wyższej półki cenowej. Charakteryzuje się on prostym i przejrzystym interfejsem znanym ze smartfonów i tabletów oraz regularnymi aktualizacjami. Nawigacje zbudowane w ramach systemu Android są zwykle bardzo szybkie i niezawodne. Tutaj świetnym przykładem są nawigacje produkowane przez amerykańską firmę GARMIN, która wycisnęła z systemu Android, wszystko co w nim najlepsze.

Nawigacje GPS - porównaj ceny

Najlepsza nawigacja do ciężarówki 2022 – nasze typy

 1. Nawigacja Gomedia GPS5010 iGO Primo (od 285 zł)
 2. Nawigacja Gomedia GPS7010 iGO Primo (od 368 zł)
 3. Nawigacja GARMIN Dezl 580 LMT-D EU (od 1099 zł)
 4. Nawigacja Becker Transit 7SL Europa (od 1520 zł)
 5. Nawigacja Garmin Dezl LGV710 MT-D Europa (od 2069 zł)
 6. Nawigacja GARMIN Dezl LGV1000 MT-D Europa (od 2749 zł)
 7. Nawigacja Garmin Dezl LGV810 Europa (od 3199 zł)
 8. Nawigacja TomTom GO Professional 6250 Europa (od 3200 zł)

Aby poznać aktualną cenę poszczególnych urządzeń, kliknij w link! Porównywarka cen Ceneo.pl pozwoli Ci sprawdzić i porównać cenę danej nawigacji w wielu sklepach internetowych jednocześnie.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Czy ciężarówka i TIR to to samo?

Spis treści Jaka jest różnica pomiędzy tirem a ciężarówką?Samochód ciężarowy a TIRCharakterystyczna…

Czym jest trucking?

Spis treści Trucking – definicjaTransport bez własnych ciężarówekJakie zalety ma trucking? Transport…

Co to jest tachograf cyfrowy i jak działa?

Spis treści Czym jest tachograf cyfrowy?Tachograf cyfrowy vs Tachograf analogowyPrzepisy dotyczące czasu…

Czy zakup używanej ciężarówki to dobry pomysł?

Spis treści Ile kosztuje ciężarówka?Od czego zależy cena pojazdów ciężarowych?Nowy ciągnik siodłowy…