jaki alkomat wybrać

Jaki alkomat kupić to pytanie, które bardzo często pojawia się w różnych miejscach w sieci. Który z modeli dostępnych na rynku wybrać? Zbadaliśmy możliwości kilkudziesięciu alkomatów i porównaliśmy opinie klientów, którzy je kupili. Wytypowaliśmy dziesięć alkomatów, które według nas są warte Twojej uwagi. Sprawdź nasz ranking alkomatów!

Alkomat ranking 2024 – TL;DR

 1. Alkomat Drager Alcotest 7510 (od 3800 zł)
 2. Alkomat Promiler iBlow 10 (od 1649 zł)
 3. Alkomat Alkohit X100 (od 1258 zł)
 4. Alkomat AiS AlcoVisor Mark V+ (od 1049 zł)
 5. Alkomat C4 Development Alcovisor Mark X+ (od 948 zł)
 6. Alkomat AlcoSense Excel (od 549 zł)
 7. Alkomat AlcoFind AF-35 Premium (od 439 zł)
 8. Alkomat PRO-X5 Plus (od 399 zł)
 9. Alkomat Kolter CA9000 Professional (od 292 zł)
 10. Alkomat Bacscan F-45 (od 243 zł)

W naszym rankingu alkomatów 2024 skupiliśmy się na alkomatach z sensorem elektrochemicznym, ponieważ w naszym odczuciu, to właśnie ten segment urządzeń jest najbardziej optymalnym wyborem dla kierowcy.

Zdecydowaliśmy się na cały przegląd rynku, od urządzeń droższych, aż do takich, które kosztują nie więcej niż alkomat z sensorem półprzewodnikowym. Mamy nadzieję, że takie zestawienie, do którego udało się znaleźć reprezentatywny alkomat z praktycznie każdej półki cenowej, pozwoli podjąć Ci dobrą decyzję!

Jeśli prowadzisz firmę transportową, na pewno zdajesz sobie sprawę, że zakup alkomatów do firmy transportowej to jeden z kluczowym elementów wpływających na bezpieczeństwo w Twojej organizacji. Godnymi polecenia alkomatami są również urządzenia z serii AlcoFind PRO oraz Promiler AL 8000 Plus.

Czytaj również:  Jaką nawigację do samochodu ciężarowego wybrać? - ranking 2024

Jaki alkomat kupić 2024? – ranking najlepszych alkomatów

Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której spożywał alkohol wiele godzin wcześniej, a mimo to nadal ma wątpliwości, co do aktualnego poziomu alkoholu w swojej krwi. Co teraz? Jak sprawdzić swoją trzeźwość? Warto, aby w Twoim pojeździe znalazło się miejsce na alkomat! Ale jaki alkomat kupić?

Ranking alkomatów – jak wybrać alkomat?

Alkomaty są urządzeniami przeznaczonymi do samodzielnej, szybkiej oraz wiarygodnej kontroli zawartości alkoholu we krwi i są one w stanie mniej lub bardziej dokładnie, wskazać użytkownikowi ilość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu.

Należy pamiętać, że próbki nie są jednak prawnie wiążące i nie mogą być one traktowane jako np. dowód w sądzie przeciwko osobie w postępowaniu dotyczącym prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Najlepszy alkomat – jaki alkomat kupić?

Alkomatem możemy zmierzyć poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te są wykorzystywane nie tylko przez policjantów ruchu drogowego, ale także przez samych kierowców, a także przez pracowników służby zdrowia. Zanim wybierzesz konkretny alkomat, musisz zrozumieć różne rodzaje dostępnych na rynku modeli alkomatów.

Alkomaty dzielą się urządzenia, które rozróżniamy przez wzgląd na rodzaj zastosowanych w nich sensorów (czujnik). Każda z wykorzystywanych w nich technologii ma swoje wady i zalety. O tym wszystkim piszemy poniżej. Jak więc wybrać najlepszy alkomat dostępny na rynku?

Czytaj również:  Którą kamerę cofania do ciężarówki wybrać? – ranking 2024

Jaki alkomat wybrać? – na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Przy wyborze alkomatu dla kierowcy należy zwrócić uwagę na jego następujące cechy:

Rodzaj sensora: na rynku znajdziemy alkomaty wykorzystujące trzy rodzaje sensorów – alkomaty wykorzystujące sensory półprzewodnikowe, alkomaty korzystające z sensorów elektrochemicznych oraz alkomaty z sensorami spektrofotometrycznymi. Pierwszy typ sensora jest najczęściej wbudowany w modele osobiste, natomiast pozostałe dwa, w modele z wyższej i najwyższej półki cenowej, często w urządzenia do profesjonalnego zastosowania z precyzyjnymi odczytami.

Dokładność alkomatu: najwiarygodniejszy wynik pomiaru to taki uzyskany z dokładnością do setnych części promila (np. 0,01‰), na rynku znajdziesz mnóstwo precyzyjnych alkomatów wysokiej klasy.

Metoda wdmuchiwania powietrza do sensora: proces odbywa się poprzez swobodny wydech powietrza do specjalnego otworu z czujnikiem przepływu powietrza i/lub poprzez umieszczenie ustnika w jamie ustnej. Alkomaty z wymienialnymi ustnikami są często droższe od swoich odpowiedników bez ustników, ale za to są one znacznie dokładniejsze.

Funkcje oraz zawartość zestawu: warto postawić na pro alkomat z czytelnym wyświetlaczem LCD, to przecież najważniejsze czego od niego oczekujemy – możliwości wygodnego odczytania wyniku oraz intuicyjnej obsługi urządzenia. W zestawach często spotkamy się również z dodatkowymi nakładkami na sensor, kable USB i paskami na rękę. Zwróć uwagę czy dane urządzenie jest wyposażone w takie akcesoria. Jak to w każdym urządzeniu elektronicznym, przyjrzyj się także wykorzystywanej w nim baterii oraz przeczytaj warunki gwarancji. Pamiętaj też o kluczowej kwestii – konieczności kalibracji alkomatu – to bardzo ważne!

Zakres i jednostki pomiarowe: pomiar zazwyczaj mieści się w przedziale od 0,00 do 5,00 g/l. Im wyższy zakres, tym dokładniejsze będą wyniki. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu najczęściej podawane jest w promilach, jednak czasami możemy trafić na urządzenia, gdzie spotkamy się z miernikiem badania stężenia alkoholu, który poda nam wynik mg/L, czyli w miligramach na litr wydychanego powietrza.

Dodatkowe funkcje alkomatów

Niektóre profesjonalne urządzenia posiadają wbudowaną pamięć, na której zapisywane są wyniki wszystkich ostatnich pomiarów oraz możemy na nim sprawdzić również licznik pomiarów. Najczęściej możemy spotkać z możliwością odczytania ostatnich X pomiarów z pamięci urządzenia oraz zapisywania, drukowania, eksportowania pomiarów.

Najbardziej zaawansowane urządzenia potrafią również obliczyć czas trzeźwienia. W rezultacie otrzymujemy opcję, która automatycznie oblicza nam, kiedy mniej więcej cały alkohol został wyeliminowany z naszego organizmu.

Czytaj również:  Winiety Litwa 2024 – gdzie zamówić i ile kosztuje winieta na Litwę?

Alkomaty ranking – jakie są rodzaje alkomatów?

Alkomat z sensorem spektrofotometrycznym (alkomat spektrofotometryczny)

+ wysoka dokładność i niezawodność
+ profesjonalne zastosowanie
– stosowane wyłącznie w środowisku laboratoryjnym (stacjonarne alkomaty dowodowe)
– wysoki koszt

Alkomat z sensorem elektrochemicznym (alkomat elektrochemiczny)

+ elektrochemiczny sensor gwarantuje wysoką czułość pomiaru
+ żadne inne substancje nie wpływają na jakość testu
+ alkomaty elektrochemiczne cechuje długa żywotność
– wymagają kalibracji średnio po 500-1000 pomiarów

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym (alkomat półprzewodnikowy)

+ najtańsze i najszerzej dostępne kompaktowe alkomaty na rynku
+ najlepszy stosunek jakości do ceny, jeśli chodzi o dobry alkomat
– substancje, które wpływają na odczyty, zwiększając możliwość błędu urządzenia (np. nikotyna czy aceton)

Jak odczytać wynik z alkomatu?

Najczęściej jednak spotykamy się z przedstawieniem stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu w promilach. Jak więc odczytać taki pomiar z alkomatu i co on oznacza?

<0,1 ‰ – Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi
0,2 ‰ – 0,5 ‰ – jazda pod wpływem alkoholu (wykroczenie)
>0,5 ‰ – jazda w stanie nietrzeźwości. (Przestępstwo jazdy w stanie nietrzeźwości – artykuł 178a kodeksu karnego, grozi ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności nawet do 3 lat)1,5 – 2,5 ‰ – zatrucie alkoholem etylowym
2,5 – 3 ‰ – ciężkie zatrucie alkoholem etylowym
>3 ‰ – krytyczne zatrucie alkoholem etylowym, ciężkie upojenie alkoholowe do dawki śmiertelnej około 4 ‰ – 5 ‰.

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Art. 178a. [Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego]

§ 1.
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Test alkomatów 2024 – TL;DR

 1. Alkomat Drager Alcotest 7510 (od 3800 zł)
 2. Alkomat Promiler iBlow 10 (od 1649 zł)
 3. Alkomat Alkohit X100 (od 1258 zł)
 4. Alkomat AiS AlcoVisor Mark V+ (od 1049 zł)
 5. Alkomat C4 Development Alcovisor Mark X+ (od 948 zł)
 6. Alkomat AlcoSense Excel (od 549 zł)
 7. Alkomat AlcoFind AF-35 Premium (od 439 zł)
 8. Alkomat PRO-X5 Plus (od 399 zł)
 9. Alkomat Kolter CA9000 Professional (od 292 zł)
 10. Alkomat Bacscan F-45 (od 243 zł)

Aby poznać aktualną cenę poszczególnych alkomatów, kliknij w link! Porównywarka cen Ceneo.pl pozwoli Ci sprawdzić i porównać cenę danego alkomatu w wielu sklepach internetowych jednocześnie.

Jeśli klikniesz w link zamieszczony na blogu Okiem Truckera lub za jego pomocą sfinalizujesz zakup danego produktu, możemy otrzymać prowizje.

Nie ma jednak to wpływu na to jakie produkty wybieramy do danego rankingu. Zawsze wskazujemy te, które naszym zdaniem są najbardziej godne uwagi. Zamieszone na blogu informacje i ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Polecamy również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…