europaleta waga i wymiary

Co to jest europaleta, jakie są jej standardowe wymiary i jakie regulacje musi spełniać? Czym jest EPAL i jakie są różnice między oznaczeniami EUR i EPAL? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Co to jest europaleta?

Europaleta to rodzaj platformy, która znacząco ułatwia transport wszelakich towarów. Mówiąc o europalecie, nie możemy zapominać, że europaleta to produkt, który musi spełniać szereg norm i regulacji, aby mógł pełnić swoją funkcję w międzynarodowym transporcie.

Normy UNE-EN 13698-1 oraz UIC 435 precyzyjnie określają, jakie parametry musi spełniać paleta, aby była bezpieczna i efektywna w użytkowaniu.

Organizacja EPAL, czyli European Pallet Association eV (Europejskie Stowarzyszenie Paletowe), sprawdza, czy palety spełniają te wymogi. EPAL gwarantuje, że każda paleta oznaczona ich symbolem spełnia najwyższe standardy.

Wymagania konstrukcyjne europalety nie są specjalnie skomplikowane, za to są bardzo precyzyjne. Zgodnie z normą, standardowa europaleta jest wykonana najczęściej z wysokiej jakości drewna świerkowego. Jej konstrukcja składa się z 11 desek, 9 wsporników i 78 gwoździ, co gwarantuje jej wytrzymałość i długą żywotność.

Produkcja oraz naprawa europalet

Produkcja europalety, a także jej naprawa, muszą odbywać się pod ścisłym nadzorem. Dlatego tylko firmy posiadające specjalną licencję od EPAL mogą produkować palety oznaczone symbolem EUR lub EPAL.

Ta sama zasada dotyczy naprawy – jeśli firma naprawia paletę, musi umieścić w niej specjalny gwóźdź ze znakiem EPAL. Jest to gwarancja, że prace wykonano zgodnie z obowiązującymi normami.

Te rygorystyczne regulacje sprawiają, że europaleta jest niezawodna i uniwersalna. Dzięki temu zyskała popularność w logistyce na całym świecie.

Europaleta – wymiary, waga i cechy

Standardowa europaleta ma wymiary 1200 x 800 mm, co jest optymalne dla transportu. Dzięki temu doskonale pasuje do standardowych kontenerów morskich oraz naczep samochodów ciężarowych.

Wysokość europalety wynosi 144 mm, a jej ładowność to 1500 kg w przypadku równomiernego obciążenia i 1000 kg w przypadku masy rozłożonej dowolnie. Waga standardowej europalety drewnianej to około 25 kg.

Przy spiętrzeniu, europaleta wytrzymuje maksymalne obciążenie statyczne 4000 kg przy składowaniu. Dzięki temu, na jednym miejscu można składować znaczną ilość towaru bez obawy o uszkodzenie palety.

Rodzaje palet na rynku

Na rynku dostępne są również inne typy palet EPAL, które różnią się nieco wymiarami od standardowej palety EPAL-1. Najczęściej spotykane to:

EPAL-2 – 1200 x 1000 mm,
EPAL-3 – 1200 x 1000 mm,
EPAL-6 – 800 x 600 mm,
EPAL-7 – 800 x 600 mm, z metalowymi wspornikami.

Czasem wykorzystuje się też europalety wykonane z plastiku. Są one lżejsze, ale nie tak wytrzymałe jak ich drewniane odpowiedniki.

Ile kosztuje europaleta?

Cena europalety może zależeć od wielu czynników, w tym od jej stanu. Używane europalety kosztują zazwyczaj około 30-35 zł. Z drugiej strony, jeśli palety są w stanie, który wywołuje Twoje obawy co do ich wytrzymałości, wtedy zdecydowanie warto zainwestować w nowe europalety. Te kosztują nieco więcej, zwykle w granicach 40-45 zł.

Europaleta a paleta

Chociaż terminy “europaleta” i “paleta” są często stosowane zamiennie, istnieją ważne różnice pomiędzy nimi. Europaleta to konkretny typ palety, który musi spełniać ściśle określone normy i regulacje. Jest to standardowy rozmiar palety używany w Europie, który został zatwierdzony przez Europejskie Stowarzyszenie Paletowe (EPAL).

Z drugiej strony, termin “paleta” jest bardziej ogólny i może odnosić się do dowolnej platformy służącej do transportu towarów. Palety mogą przyjmować różne rozmiary i formy, w zależności od specyficznych potrzeb i wymagań. Nie wszystkie palety muszą spełniać surowe standardy europalety, choć wiele z nich jest projektowanych z myślą o podobnym celu.

Co to jest paletyzacja?

Paletyzacja to nie tylko proces układania towarów na palecie, ale także strategia optymalizacji przestrzeni, zarówno na samej europalecie, jak i w środkach transportu. Jest to kluczowy element logistyki, który ma na celu zoptymalizowanie i usprawnienie transportu. Proces ten jest powtarzalny i może podlegać automatyzacji, dzięki czemu oszczędzamy czas i zasoby.

Paletyzacja jest więc nieodłącznym elementem efektywnej logistyki. Poprzez inteligentne układanie towarów, możemy osiągnąć znaczące korzyści, takie jak oszczędność miejsca, mniejsze ryzyko uszkodzenia towarów, a także skrócenie czasu na operacje logistyczne. To proces, który pomaga firmom pracować sprawniej i efektywniej.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Co to jest europaleta?

Europaleta to specjalny typ platformy, służący do ułatwienia transportu różnego rodzaju towarów. Musi spełniać ściśle określone normy i regulacje, by móc służyć w międzynarodowym transporcie. Standardowa europaleta składa się z wysokiej jakości drewna świerkowego, 11 desek, 9 wsporników i 78 gwoździ, co gwarantuje jej wytrzymałość i długą żywotność.

Kto może produkować i naprawiać europalety?

Tylko firmy posiadające specjalną licencję od Europejskiego Stowarzyszenia Paletowego (EPAL) mogą produkować i naprawiać palety oznaczone symbolem EUR lub EPAL. To oznacza, że prace wykonane na takich paletach są zgodne z obowiązującymi normami.

Jakie są wymiary, waga i cechy standardowej europalety?

Standardowa europaleta ma wymiary 1200 x 800 mm i wysokość 144 mm. Jej ładowność wynosi 1500 kg w przypadku równomiernego obciążenia i 1000 kg w przypadku masy rozłożonej dowolnie. Waga standardowej europalety drewnianej to około 25 kg. Europaleta wytrzymuje maksymalne obciążenie statyczne 4000 kg przy składowaniu.

Jakie inne rodzaje palet są dostępne na rynku?

Poza standardową paletą EPAL-1, na rynku dostępne są również inne typy palet EPAL. Najczęściej spotykane to: EPAL-2 o wymiarach 1200 x 1000 mm, EPAL-3 o tych samych wymiarach, ale z wzdłużnym układem desek, EPAL-6 o wymiarach 800 x 600 mm oraz EPAL-7 o tych samych wymiarach, ale z metalowymi wspornikami. Czasem używane są też europalety wykonane z plastiku, które są lżejsze, ale mniej wytrzymałe.

Co to jest paletyzacja?

Paletyzacja to proces układania towarów na palecie w celu optymalizacji przestrzeni, zarówno na samej europalecie, jak i w środkach transportu. Jest to kluczowy element logistyki, który pomaga firmom pracować sprawniej i efektywniej. Proces ten jest powtarzalny i może podlegać automatyzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…