Amerykańskie ciężarówki – top 5 najbardziej znanych

Amerykańskie ciężarówki są dla Europejczyków egzotyczną atrakcją. Ich wygląd i wyjątkowy charakter budzi podziw nie tylko wśród kierowców i miłośników – każdy przechodzień zwróci uwagę na imponującą amerykańską ciężarówkę. Nasze zestawienie zawiera najbardziej znane modele, które przyczyniły się do rozpowszechnienia wizerunku amerykańskiej ciężarówki na świecie.

Amerykańskie ciężarówki – wyjątkowe w każdym calu

Wyjątkowa specyfika amerykańskich ciężarówek jest po części efektem znacznych różnic w warunkach drogowych – nawet opony do ciężarówki są tam inne. Europejczykom najbardziej rzucają się w oczy tak charakterystyczne cechy amerykańskich trucków, jak m.in. wydłużony przód – choć z uwagi na przepisy panujące tam do lat 70. XX w., które określały maksymalną długość zestawu, można też spotkać modele z płaskim przodem – a także potężne rury wydechowe poprowadzone do góry. Na przestrzeni dziesięcioleci powstało wiele różnych modeli ciężarówek tworzonych według amerykańskiej filozofii. Poniższe modele zdecydowanie można uznać za jedne z najbardziej ikonicznych.

Kenworth W900

Takiego zestawienia nie powinno się zaczynać od innego modelu niż Kenworth W900, który jest szczególnie często wskazywany jako największa legenda wśród amerykańskich ciężarówek. Jego produkcja ruszyła w 1961 roku. W ciągu przeszło pół wieku model przeszedł wiele modernizacji i w 2025 roku wciąż jest dostępny w ofercie, choć w 2018 roku pojawił się jego następca – Kenworth W990, który ma w pełni zastąpić W900 do 2026 roku. Mimo to nowy model czerpie pełnymi garściami z dziedzictwa swojego poprzednika i zamiast nowoczesnego designu wykorzystuje klasyczny styl amerykańskiej ciężarówki.

Peterbilt 359

Peterbilt 359 zadebiutował w 1967 roku i był bezpośrednim konkurentem modelu Kenworth W900. Mimo to zdołał przez wiele lat walczyć o przychylność kierowców, która pozwoliła mu przetrwać do 1987 roku. Peterbilt 359 zastąpił w ofercie model 351 z 1951 roku, który również odniósł na tyle duży sukces, że można go określić mianem legendy. Jednak z uwagi na konkurencję z Kenworthem W900 wyzwanie stojące przed Peterbiltem 359 było szczególnie znaczne. Mimo to zdobył tak duże zainteresowanie, że konieczne było nawet otwarcie nowej fabryki.

Mack R

Modele marki Mack należące do serii R powstawały w latach 1966-2005 i były dostępne w odmiennych konfiguracjach – od ciągników siodłowych, przez ciężarówki z zabudową aż po odmiany przystosowane do transportu niebezpiecznych towarów. Do popularności ciężarówki Mack R przyczynia się główna rola tego modelu w filmie z 1978 roku pt. „Konwój”, który należy do popularnego w tamtych czasach tzw. kina drogi. Główny bohater o pseudonimie Kaczor popada w konflikt z prawem i rozpoczyna ucieczkę ciężarówką Mack R. Kolejni kierowcy dołączali do niego, przez co stworzyli tytułowy Konwój.

Western Star 6900

Marka Western Star jest obecna od 1967 roku, obecnie jest częścią grupy Daimler AG. W ofercie marki można znaleźć kilka modeli dostosowanych do użytku na krótkich i długich dystansach, ale jednym z najbardziej imponujących jest zdecydowanie Western Star 6900. Niezłomny charakter i przystosowanie do wymagających wyzwań sprawiło, że ta ciężarówka bywa wykorzystywana nawet jako pojazd ciągnący poruszające się po Australii „pociągi drogowe”. Oczywiście możliwości tego modelu obejmują również inne zastosowania jak np. wywrotka czy pojazd do transportu ściętych drzew.

Freightliner FLD 120

Przedsiębiorstwo Freightliner założono w 1942 roku – ta marka również jest obecnie częścią grupy Daimler AG, pod której skrzydła trafiła w 1981 roku. Freightliner FLD 120 to model użytkowany na średnich i długich trasach. Jego popularność jest rezultatem dostępności wielu konfiguracji oraz dostępności w niewygórowanej cenie. W połączeniu z klasycznym stylem amerykańskich ciężarówek nie sposób odmówić modelowi Freightliner FLD 120 statusu jednego z najbardziej legendarnych.

Artykuł sponsorowany

1 comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas cofania i manewrów dużym pojazdem?

Spis treści Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie do manewruSygnalizacja – podstawa bezpiecznego…

„Inna praca” i „czas dyspozycyjności” – punkt sporny między kierowcami a przewoźnikami

Spis treści Dlaczego temat jest istotny?Czas zatrudnienia kontra długość zmiany – gdzie…

Czy wynajem samochodu ciężarowego się opłaca? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Spis treści Na czym polega wynajem samochodów ciężarowych?Wynajem krótkoterminowy vs. Wynajem długoterminowyPodmioty…

Jak wybrać najlepszy system ERP dla transportu i logistyki?

Spis treści Czym jest system ERP w logistyce i transporcie?Kluczowe funkcjonalności systemów…