Pod koniec września, tylko w jednym serwisie do wyszukiwania ofert pracy, można było znaleźć ponad 2000 ofert dla kierowców i blisko 1000 ofert dla spedytorów. Brak doświadczonych kierowców zawodowych na rynku pracy jest barierą, aż dla co drugiej firmy z branży transportowej. Jak więc zostać kierowcą ciężarówki i co musisz koniecznie wiedzieć?
Ile zarabia kierowca Tira 2023?
Według raportu ,,Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” stworzonego przez Polski Instytut Transportu Drogowego, w partnerstwie z Webfleet Solutions oraz Transcash, osoby te są opłacane, powyżej średniej krajowej – średnio 6310 PLN netto. Średnie krajowe wynagrodzenie netto, w całej gospodarce wynosiło natomiast 4951 PLN. Udział w ankiecie niezbędnej do stworzenia raportu, wzięło aż 850 (!) kierowców zawodowych. Na ten temat przygotowaliśmy osobny artykuł – Ile zarabia kierowca tira? Zarobki w Polsce i za granicą.
Co musi wiedzieć i potrafić kierowca ciężarówki?
Praca w ciężkim wozie polega jednak na czymś więcej niż ,,załaduj ładunek – pokonaj trasę – rozładuj ładunek”. Umiejętność skutecznego nadzorowania załadunku i rozładunku jest jedną z kluczowych kwestii. Ważne jest, aby za każdym razem znać i uwzględniać specyfikę przewożonego ładunku. Najtrudniejsze w transporcie są różnego rodzaju chemikalia, artykuły spożywcze, ładunki ponadgabarytowe oraz żywe zwierzęta/ryby.
Nie możesz też polegać wyłącznie na technologii. Owszem, istnieją nawigacje dla ciężarówek i praca z nimi to czysta przyjemność, ale nigdy nie należy zapominać o starej i dobrej papierowej mapie. Dobrze przyjrzyj się trasie przed jej rozpoczęciem i nie daj się zaskoczyć niespodziewanymi sytuacjami. Pamiętaj też, aby zawsze przeznaczać na swoją trasę więcej czasu niż przewidywano. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy na trasie i gdzie może nastąpić opóźnienie.
Cechy dobrego kierowcy zawodowego
Punktualne tankowanie to druga z kwestii, o której warto pamiętać. Zadbaj o to, zanim czerwona lampka niepojąca rozbłyśnie, a Ty będziesz znajdował się po środku niczego, z najbliższym miastem oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów. Sprawdź, które stacje benzynowe znajdują się na trasie, ustal kiedy oraz gdzie powinieneś zatankować i przede wszystkim zadbaj o przestrzeganie swojego czasu pracy.
Umiejętności dobrego kierowcy zawodowego
Po trzecie – musisz bardzo mocno polubić dokładne prowadzenie i przechowywanie dokumentacji towarzyszącej ładunkom. W tym zawodzie nie obejdzie się bez papierkowej roboty. Pamiętaj, że to są dokumenty, które zleceniodawca czy pracodawca muszą odpowiednio zarchiwizować.
Zawsze upewniaj się, że masz pod ręką komplet dokumentów i przechowuj je w schludny sposób. Co w sytuacji kiedy Klient będzie opóźniał płatność za usługę? Te dokumenty mogą być użyte, nawet jako dowód w sądzie!
Warto też, abyś był też przygotowany na sytuacje, w których Twój pojazd ciężarowy stanie na drodze i konieczna będzie interwencja mechanika. Powinieneś być w stanie udzielić swojemu samochodowi ciężarowemu ,,pierwszej pomocy”, której potrzebuje, aby w ten czy w inny sposób dotrzeć do warsztatu.