Profil Kandydata na Kierowcę PKK

Profil Kierowcy, znany również jako PKK, to unikalny numer identyfikacyjny każdego kandydata na kierowcę w Polsce. To właśnie dzięki PKK możesz rozpocząć proces uzyskiwania prawa jazdy oraz śledzić swoje postępy na tej drodze. Dowiedz się więcej o PKK, jak go zdobyć, ile się na niego czeka i jak długo jest on ważny.

Co to jest Profil Kierowcy (PKK)?

PKK to skrót od Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to numer identyfikacyjny, który jest przypisany każdemu, kto chce zdobyć prawo jazdy w Polsce. PKK pozwala na jednoznaczne zidentyfikowanie każdej osoby ubiegającej się o prawo jazdy w systemie urzędów, szkół jazdy oraz innych instytucji zaangażowanych w cały ten proces.

Co potrzebne do PKK 2023?

Aby uzyskać PKK, pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza specjalizującego się w badaniach kierowców. Lekarz przeprowadza badanie psychologiczne i lekarskie, które jest niezbędne do uzyskania prawa jazdy. Jeśli zadecyduje on, że możesz prowadzić pojazdy, otrzymasz od niego orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań.

Następnie przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, w tym wniosek o wydanie prawa jazdy, aktualne zdjęcie, dowód osobisty lub paszport oraz dokument potwierdzający adres zameldowania. Upewnij się, że wszystkie dokumenty są wypełnione poprawnie. 

Zgromadzone dokumenty i wniosek należy złożyć w odpowiednim wydziale komunikacji. W wyniku tego procesu otrzymasz unikalny numer PKK, który jest niezbędny do kontynuacji procesu uzyskiwania prawa jazdy.

Ile się czeka na wydanie profilu kierowcy?

Numer PKK otrzymasz od razu, o ile wszystkie dostarczone przez Ciebie dokumenty zostały prawidłowo wypełnione. Jednak Czasem jednak urząd musi dokładniej sprawdzić Twoje dane lub wyjaśnić pewne aspekty.

Wtedy otrzymasz PKK w ciągu 2 dni, miesiąca lub 2 miesięcy, w zależności od podjętych przez urząd procedur administracyjnych. Dlatego warto zadbać o to, aby mieć wszystkie dokumenty w porządku i były gotowe do złożenia, po to właśnie, żeby uniknąć takich sytuacji…

Jak długo ważny jest Profil Kandydata na Kierowcę?

PKK jest ważny przez cały okres procesu uzyskiwania prawa jazdy. To oznacza, że możesz korzystać z tego numeru od momentu jego wydania do momentu otrzymania fizycznej karty prawa jazdy.

Ważność PKK jest związana z długością czasu, jaki potrzebujesz na przejście wszystkich etapów, w tym kursów teoretycznych i praktycznych, oraz zdanie egzaminów.

Ile kosztuje Profil Kandydata na Kierowcę?

Założenie profilu kandydata na kierowcę jest zupełnie darmowe. Ponosisz jedynie koszt wyrobienia prawa jazdy, który aktualnie wynosi 100 zł. Możesz za nie zapłacić w kasie lub przelewem na konto urzędu.

Tymczasowe prawo jazdy na 30 dni w aplikacji mObywatel

Proces zdobywania prawa jazdy w Polsce jest dokładnie monitorowany i ciągle usprawniony dzięki nowym narzędziom. Od sierpnia 2023 roku, po zakończeniu egzaminu państwowego na prawo jazdy, system PWPW (Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) przekazuje informacje o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). 

Niezwykle istotnym elementem tego procesu jest to, że egzaminator z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w Profilu Kierowcy (PKK) niemal natychmiast, bez konieczności czekania na zatwierdzenie protokołu. Dane zawarte w PKK są więc natychmiast natychmiast przesyłane do CEK oraz do odpowiedniego starosty. 

W wyniku tych działań w CEK tworzone jest tymczasowe prawo jazdy na 30 dni a informacja o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu trafia do niego w aplikacji mObywatel. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…