Działalność w branży transportowej wymaga dużych nakładów finansowych – to oczywiste. Koszty związane z prowadzeniem firmy transportowej to standardowo zakup pojazdów transportowych, zakup paliwa, ubezpieczenia, koszty serwisów oraz napraw, opłaty za przewóz towarów i opłaty za przestoje w transporcie. Jak firma z branży TSL może uzyskać kredyt dla firmy transportowej?
Koszty prowadzenia firmy transportowej
Firmy transportowe zatrudniają dziesiątki kierowców zawodowych, jak i pracowników administracyjnych. Oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami wynagrodzeń oraz ubezpieczeń zatrudnionych pracowników. Dodatkowo, aby utrzymać swoją pozycję na rynku, firmy transportowe muszą ciągle inwestować w nowe rozwiązania, takie jak np. inteligentne systemy transportowe, co jest dla nich dodatkowym kosztem. Wszystko to powoduje, że prowadzenie firmy transportowej jest wysoce ,,kapitałożerne”.
Kredyt dla firmy transportowej
Decyzja o tym, czy warto brać kredyt dla firmy transportowej, zależy od wielu czynników i powinna zostać przez Ciebie dokładnie przemyślana. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych czynników, które należy rozważyć przed zdecydowaniem się na kredyt dla firmy transportowej.
Przede wszystkim, Twoja firma transportowa powinna posiadać solidny model biznesowy. Zapewnisz w ten sposób bank, że będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązania w ustalonym terminie. Pamiętaj też, że banki, jak i inne instytucje finansowe będą od Ciebie wymagać odpowiedniego zabezpieczenia kredytu. Na przykład założenia hipoteki na nieruchomości firmy lub zastawu na pojazdach transportowych.
Koszty kredytu dla firmy transportowej
Kredyt wiąże się oczywiście z kosztami – odsetki, prowizje, opłaty związane z udzieleniem kredytu – jest tego trochę. Dokładnie przeanalizuj czy koszty kredytu nie przewyższą korzyści z jego otrzymania. Warto abyś rozważył również inne źródła finansowania, takie jak kredyt odnawialny lub kredyt obrotowy dla firm, które mogą być znacznie tańsze w utrzymaniu, niż klasyczny kredyt dla firm.
Warto również zbadać perspektywę dla rynku transportowego, aby upewnić się, że firma będzie w stanie generować wystarczające przychody, aby spłacić kredyt.
Kredyt na otwarcie firmy transportowej 2024
Pamiętaj, że firmy transportowe (również te nowopowstałe) mogą skorzystać z różnych programów rządowych oraz innych form wsparcia. Do takich należą np. kredyt z gwarancją de minimis, który pozwala uzyskać dostęp do lepszego finansowania.
Jak widzisz, decyzja o wzięciu kredytu na firmę transportową wymaga przemyślenia wielu aspektów oraz dokładnej analizy. Warto w tym celu skonsultować się z doradcą finansowym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.