Na wszystkich właścicielach pojazdów ciężarowych spoczywa coroczny, nieco kosztowny obowiązek. Jest nim oczywiście obligatoryjne ubezpieczenie samochodu ciężarowego od odpowiedzialności cywilnej, nazywane potocznie OC. Wielu przewoźników decyduje się również na zakup dodatkowych pakietów, mających na celu optymalne zabezpieczenie ich majątku. Nie ma co się oszukiwać. Ubezpieczenie ciężarówki jest znacznie droższe niż w przypadku auta osobowego. Dlaczego tak się dzieje?

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – ile kosztuje?

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego od odpowiedzialności cywilnej to koszty rozpoczynające się od ok. 950 zł. Zdecydowana większość właścicieli ciężarówek będzie musiała jednak zapłacić kwotę przewyższającą tysiąc złotych a nawet sięgającą kilku tysięcy. Wpływ na ostateczną wysokość składki ma masa czynników, wprowadzanych podczas dokonywania kalkulacji.

Skąd jednak taka rozbieżność w cenie OC auta osobowego a ciężarowego? Wynika to z konsekwencji jakie niesie za sobą wypadek, którego sprawcą jest kierowca samochodu ciężarowego. Ciężarówki i ciągniki siodłowe są stosunkowo droższe od aut osobowych.

Droższa jest również z reguły likwidacja szkód wyrządzonych przez masywny pojazd ciężarowy. To jeden z powodów dla których tylko nieliczni ubezpieczyciele oferują ubezpieczenia OC dla ciężarówek. Kolejna kwestia to znacznie większa liczba kilometrów pokonywana w ciągu roku.

Czytaj również:  Jaką nawigację do samochodu ciężarowego wybrać? - ranking 2024

Zakres ubezpieczenia samochodu ciężarowego

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC dla samochodu ciężarowego obejmuje negatywne skutki wynikające z ruchu pojazdu, a dokładniej kompensację szkód powstałych w wyniku kolizji, potrącenia bądź wypadku drogowego. Zakres obejmuje zarówno szkody fizyczne (uszkodzenie pojazdu, mienia), jak i wszelkie naruszenia czyjegoś zdrowia.

Ustawowy zakres polisy OC dla samochodów ciężarowych obejmuje również szkody powstałe podczas postoju, czy chociażby wysiadania z pojazdu. Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia ciągnika siodłowego nie obejmuje naczepy. Jako, że naczepa bierze udział w ruchu drogowym, musi posiadać indywidualne ubezpieczenie OC. Stanowi ono dodatkowe zabezpieczenie w sytuacjach, gdy szkoda powstaje w wyniku odłączenia się naczepy od ciągnika, bądź podczas jej niezależnego postoju.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie ciężarówki?

Kryteria brane pod uwagę przy wyliczaniu składki za ubezpieczenie samochodu ciężarowego są uzależnione od firm ubezpieczeniowych. To one na podstawie oceny ryzyka i opłacalności dokonują kalkulacji wysokości składki za ubezpieczenie ciężarówki.

Dlatego warto zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli i porównać je ze sobą. Sam zakres OC jest taki sam w przypadku każdej firmy ubezpieczeniowej, dlatego nie warto przepłacać. Indywidualne kryteria oceny są różne, jednak można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Na cenę ubezpieczenia samochodu ciężarowego wpływ mają głównie:

 • okres bezszkodowej jazdy,
 • rodzaj przewożonych ładunków,
 • doświadczenie kierowcy,
 • prognozowany roczny przebieg,
 • wiek kierowcy ciężarówki,
 • marka, model oraz data produkcji pojazdu ciężarowego,
 • dopuszczalna masa całkowita samochodu ciężarowego,
 • rodzaj transportu (lokalny, krajowy czy międzynarodowy),
 • miejsce zarejestrowania pojazdu,
 • miejsce i sposób przechowywania pojazdu (garaż, plac),
 • ilość posiadanych pojazdów (możliwe zniżki przy ubezpieczeniu flotowym),

Niektóre firmy biorą również pod uwagę historię kierowcy, np. utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów, bądź mandaty nakładane za przeładowywanie pojazdów ciężarowych. Firmy ubezpieczeniowe nie mają jednak wglądu w takie dane, bazują na informacjach (oświadczeniach woli) składanych podczas dokonywania wyceny OC.

Czytaj również:  Winiety Litwa 2024 – gdzie zamówić i ile kosztuje winieta na Litwę?

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Wysokość kar za brak ważnej policy OC uzależniona jest od bazowej stawki płacy minimalnej w danym roku kalendarzowym. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych. Jako, że minimalna miesięczna pensja wzrosła od 1 stycznia 2022 roku z 2800 zł do poziomu 3010 zł brutto to musiały również wzrosnąć kary za brak OC. Wynika to wprost z art. 88 ustęp 2 i 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Kara za brak OC na samochód ciężarowy w 2024

 • 1 810 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem OC do 3 dni,
 • 4 520 zł, jeśli zwłoka wyniesie między 3 a 14 dni,
 • 9 030 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Zapisy ustawy odnoszą się do wartości procentowych i wielokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, dlatego obliczyliśmy je dla Ciebie. Cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego jest wyższa niż w przypadku samochodu osobowego i to samo tyczy się również przewidzianych kar.

Za wykrywanie braku ważnej polisy OC odpowiedzialny jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja nakłada opłaty karne na właścicieli pojazdów, którzy w porę nie dopełnili obowiązku ubezpieczeniowego.

Co wpływa na cenę polisy za ciągnik siodłowy?

 • przebieg ciągnika siodłowego,
 • pojemność silnika ciągnika siodłowego,
 • wiek ciągnika siodłowego,
 • marka i model ciągnika siodłowego,
 • historia szkód właściciela ciągnika siodłowego

Szerzej opiszemy to, w dalszej części naszego artykułu na temat ubezpieczenie ciągnika siodłowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Dochód przy kredycie hipotecznym jest podstawową kwestią, od której zależy zdolność kredytowa.…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Organizacja międzynarodowego transportu chłodniczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa i zachowania jakości przewożonych…