Jak przygotować ciężarówkę na zimę?

Aby zapewnić sobie bezproblemową pracę w okresie zimowym, samochód ciężarowy należy odpowiednio przygotować. Doświadczeni kierowcy to wiedzą, a niedoświadczeni szybko się tego uczą, z reguły już po pierwszej nieplanowanej zimowej ,,przygodzie” na drodze.

Przygotowanie samochodu ciężarowego do zimy – lista kontrolna

Mimo to, w przeddzień kolejnego mroźnego sezonu postanowiliśmy przypomnieć kilka najważniejszych kwestii związanych z przygotowaniem ciężarówki do zimy. W tym celu stworzyliśmy dla was prostą listę kontrolną dotyczącą tych przygotowań.

Pamiętaj o wymianie opon na zimowe

Szczególną uwagę należy zwrócić na stan opon – jeśli te, których używałeś w poprzednim sezonie nie wyglądaj najlepiej – koniecznie przemyśl zakup nowych opon zimowych do samochodu ciężarowego.

Dokładnie obejrzyj je pod kątem wszystkich możliwych nacięć, pęknięć, znajdujących się w nich ciał obcych, nierówności i przepuklin. Wymień zużyte opony, aby uniknąć potencjalnych kłopotów na drodze.

Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach i dbaj o to, by te wartości były zgodne z zaleceniami producenta samochodu ciężarowego. Przygotuj łańcuchy śniegowe, zwłaszcza do jazdy w południowych częściach naszego kraju. Pomagają one utrzymać bezpieczeństwo Twoje, jak i Twojej ciężarówki, przy złej i nieprzewidywalnej pogodzie.

Czytaj również:  Jaką nawigację do samochodu ciężarowego wybrać? - ranking 2024

Zadbaj o instalację elektryczną

Pierwszym krokiem w przygotowaniu pojazdu do zimnej pory roku jest sprawdzenie akumulatora. Aby zapewnić prawidłowy rozruch na zimno, silnik jest narażony na znacznie większe obciążenia niż podczas cieplejszych pór roku.

Jeśli akumulator w Twojej ciężarówce ma więcej niż 5 lat, najlepiej będzie go po prostu wymienić. Ostrożne obchodzenie się z akumulatorem przedłuży jego żywotność – pamiętaj, że jego awaria gdzieś na trasie może mieć dla Ciebie nieprzyjemne konsekwencje.

Sprawdź oświetlenie – reflektory i oświetlenie kabiny oraz stan okablowania

Przed sezonem zimowym koniecznie sprawdź stan oraz ustawienia wszystkich świateł, mowa o reflektorach, kierunkowskazach oraz halogenach przeciwmgłowych. Przy okazji pamiętaj o wycieraczkach – warto ocenić ich kondycję i w razie zauważenia zbyt dużej eksploatacji tego elementu, należy po prostu go wymienić.

Sprawdź co słychać w silniku

W sezonie zimowym warto stosować olej o mniejszej lepkości, co zapewni łatwiejszy rozruch silnika. Przed zimą sprawdź również świece żarowe. Ponadto rozważ również wymianę płynu chłodzącego, jeśli temperatura zamarzania tego aktualnie używanego jest niedotowana do ujemnych temperatur.

Koniecznie sprawdź aktualny stan filtru paliwa. Zatkany filtr może spowodować takie sytuacje, jak odcięcie silnikowi dostępu do paliwa. O konieczności wymiany filtra paliwa może świadczyć zwiększone zużycie paliwa, spadek mocy silnika oraz jego nieplanowane hamowania.

System chłodzenia i ogrzewania również wymaga regularnych kontroli. Przygotowując samochód ciężarowy do zimy, pamiętaj o sprawdzeniu funkcjonalności nagrzewnic, oraz podgrzewaczy zamontowanych w samochodzie. Zwróć również uwagę na działanie wentylatora kabinowego, który wdmuchuje ciepłe powietrze do kabiny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Ceny paliw w Europie – lipiec 2024 – średnie ceny benzyny i ON na stacjach

Sprawdź aktualne ceny paliw – aktualizacja: 18/07/2024 Ile kosztuje paliwo w Europie?…

Zamów kuriera do odbioru paczki z domu – wygodne rozwiązania dla zapracowanych

Stanie w długich kolejkach, żeby nadać paczkę? To już przeszłość. Firmy kurierskie…

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat rozliczania podatku VAT w firmie transportowej?

Rozliczanie podatku VAT w firmie transportowej może być skomplikowane i czasochłonne. Szczególnie…

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…