systemy monitorowania floty samochodowej do zmniejszenia emisji CO2

Z każdym rokiem rośnie grupa przedsiębiorstw, które starają się działać na rzecz klimatu. Proekologiczne inicjatywy z jednej strony pomagają chronić środowisko, z drugiej natomiast podnoszą prestiż firmy. Jak może wyglądać ekologiczne zarządzanie flotą?

W przypadku działań związanych z transportem podstawową rzeczą wpisującą się w działania proekologiczne jest zmniejszenie emisji CO2.  Jednym z rozwiązań, jakie pomogą ten cel osiągnąć, jest telematyka GPS.

Systemy monitorowania flot — narzędzie w walce z emisją CO2

Jeżeli w firmie jest flota samochodów, to najpewniej wykorzystuje się także systemy monitorowania. Dzięki nim możliwe jest określenie lokalizacji samochodów w czasie rzeczywistym, wyznaczanie trasy, sprawdzanie poziomu zużycia paliwa i wielu innych czynników związanych z pojazdem i jego eksploatacją. Tak obszerne dane pozwalają wyznaczać trasy sprzyjające optymalizacji zużycia paliwa. Poza tym narzędzia z obszaru telematyki umożliwiają monitorowanie emisji CO2, a tym samym łatwo zaplanować działania, które będą to minimalizować.

Optymalizacja zużycia paliwa — jak zmniejszyć emisję i koszty operacyjne?

Strategie redukcji emisji mogą być różne. W ostatnich latach coraz więcej firm inwestuje w samochody hybrydowe, a ostatnio także elektryczne. Przestawienie się na nie z pojazdów spalinowych to zdecydowane zmniejszenie emisji CO2. Oprócz tego można wziąć pod uwagę tankowanie skroplonym gazem ziemnym, który jest bardziej ekologiczny niż tradycyjne paliwo. Czystsze spalanie to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Zwiększa się też wydajność silnika i mniejsze jest natężenie hałasu.

Zrównoważony rozwój uwzględnia stałą kontrolę zużycia paliwa. Korzystając z systemów monitorowania floty, można tak ustalać trasy, by były jak najkrótsze. Do atmosfery trafia mniej CO2, a firma generuje dodatkowe oszczędności.

Ekologiczna jazda i szkolenia dla kierowców

Na podstawie danych, jakie za pośrednictwem systemów monitorowania trafiają do firmy, można przyjrzeć się wielu czynnikom i dowiedzieć się na przykład tego, jaki jest styl jazdy kierowców. Ekologiczne zarządzanie flotą powinno być jednocześnie ekonomiczne, a analizując dane, można dowiedzieć się, czy kierowca jeździ bezpiecznie, czy też ma nawyki zwiększające zużycie paliwa. Być może część pracowników nie zdaje sobie z tego sprawy, że popełniają błędy, dlatego warto przeprowadzać szkolenia pokazujące, czym jest ekologiczna jazda i czego trzeba na drodze unikać.

Innowacje technologiczne i pojazdy niskoemisyjne

Uzupełnieniem systemów monitorowania mogą być karty paliwowe. To popularne rozwiązanie, które usprawni przepływ dokumentacji i zapobiega nadużyciom. Podczas wyboru karty paliwowej najlepiej postawić na taką, z której można skorzystać na wielu stacjach. To ciekawa propozycja dla firm szukających narzędzi do samochodów spalinowych albo tankowanych LNG. Dobrą opcją jest m.in. karta Shell LNG. Karty paliwowe to tylko jedna z usług, jakie Shell może zaproponować firmom. Chcąc wspierać środowisko, warto zainteresować się także proponowanym rozwiązaniom niskoemisyjnym. Kiedy kierowcy będą korzystać z karty, Shell może śledzić zużycie paliwa i obliczać emisję dwutlenku węgla. Na podstawie uzyskanych danych skupuje kredyty węglowe firmy i wspiera projekty na rzecz ochrony środowiska. Na potwierdzenie co roku firma dostaje specjalny certyfikat. Szczegóły znajdują się na stronie: https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa/rozwiazania-niskoemisyjne.html.

Warto też wziąć pod uwagę inwestycję w pojazdy niskoemisyjne, a więc samochody hybrydowe i elektryczne. W pierwszym przypadku emisja jest niewielka, jeśli auta jeżdżą głównie w trybie elektrycznym. W drugim natomiast emisji dwutlenku węgla nie ma w ogóle. Z kart paliwowych Shell korzystać firmy mające samochody spalinowe, hybrydowe i elektryczne. W przypadku tych ostatnich pojazdy mają dostęp do ładowarek.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Dochód przy kredycie hipotecznym jest podstawową kwestią, od której zależy zdolność kredytowa.…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Organizacja międzynarodowego transportu chłodniczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa i zachowania jakości przewożonych…