Tunel du Mont Blanc

Tunel pod Mont Blanc to kluczowe połączenie pomiędzy Francją a Włochami, łączące Chamonix-Mont-Blanc z Courmayeur, które zostanie zamknięte od 4 września do 18 grudnia 2023 r. Przyczyną zamknięcia tego alpejskiego tunelu jest konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac renowacyjnych, które będą kontynuowane również w kolejnych latach. Cel tych działań jest jeden – maksymalne wydłużenie żywotności tego kluczowego dla gospodarek Francji i Włoch tunelu.

Zamknięcie Tunelu Mont-Blanc na tak długi okres będzie pierwszym tego typu wydarzeniem od czasu jego odbudowy, po tragicznym pożarze w 1999 roku, który pochłonął życie 39 osób. W związku z tym, i we Włoszech i we Francji rosną obawy dotyczące wpływu tego kroku na gospodarkę obu krajów oraz na środowisko, które może mieć przekierowanie ruchu do tunelu Fréjus.

Tunel pod Mont Blanc codziennie obsługuje około 1800 ciężarówek. Zamknięcie tunelu na piętnaście tygodni na pewno wpłynie na pracę kierowców zawodowych, którzy będą musieli poszukać alternatywnych dróg przejazdu. Może to doprowadzić również do zwiększonej liczby pojazdów na tych alternatywnych trasach oraz oczywiście do wzmocnienia kontroli granicznych w celu utrzymania porządku i bezpieczeństwa na trasach omijających tunel.

Tunel Mont-Blanc został otwarty w 1965 roku, w czasach kiedy to we wszystkich tego typu konstrukcjach powszechnie stosowano azbest. Obecnie kluczowym wydaje się usunięcie tego niebezpiecznego materiału, co stawia inżynierów przed piekielnie trudnym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Sytuacja na autostradach – najnowsze komunikaty GDDKiA 2.12.2023

Najnowsze komunikaty GDDKiA w dniu 27.10.2022 roku RT: UWAGA! Ograniczenia w ruchu…

Master Truck Show 2023 – przed nami 19. edycja zlotu!

Spis treści Master Truck Show 2023 – termin zlotu i lokalizacjaMaster Truck…

Wzorowy kierowca 2022 – weź udział w konkursie i zgarnij nagrody!

Spis treści Wzorowy kierowca 2022 – na czym polega konkurs?Wzorowy kierowca 2022…

Daimler Truck zawiesza współpracę z rosyjskim Kamazem!

Daimler Trucks nie będzie już dostarczać komponentów i produkować ciężarówek w ramach…