Leasing samochodów ciężarowych to doskonała okazja do wyskalowania transportowej działalności gospodarczej, bez inwestowania dużych kwot, w zakup nowych ciężarówek do floty pojazdów. Firmy leasingowe dają możliwość leasingowania nie tylko samochodów osobowych, ale także różnego rodzaju ciężarówek, ciągników siodłowych jak i pojazdów specjalnych. Ten rodzaj finansowania jest niezwykle korzystny dla przedsiębiorców, którzy potrzebują pojazdów o różnej ładowności, ale nie mają możliwości zakupu ich za gotówkę czy skorzystania z klasycznego kredytu bankowego.

Czy warto zdecydować się na leasing pojazdu ciężarowego?

Samochody ciężarowe, wywrotki, ciągniki siodłowe jak i inne pojazdy specjalne to bardzo drogie pojazdy użytkowe, to dla wszystkich oczywiste! Leasing operacyjny samochodu ciężarowego pozwala na rozłożenie kosztów nabycia ciężarówki na dłuższy okres czasu. Zmniejsza to obciążenie finansowe przedsiębiorstwa i eliminuje ryzyko utraty płynności przez firmę poprzez niedokładne wyliczenia dotyczące bieżącej rentowności firmy.

Zewnętrzne finansowanie samochodu ciężarowego jest często jedyną możliwością zakupu niezbędnych pojazdów przez nowe firmy transportowe. Koszt tych pojazdów jest zazwyczaj bardzo wysoki, więc banki niezwykle rzadko udzielają takich kredytów, szczególnie właśnie nowym firmom transportowym. Finansowanie samochodów ciężarowych to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw na poszerzenie i unowocześnienie floty posiadanych pojazdów. Minimalna opłata początkowa pozwala na wybór doskonałego samochodu ciężarowego, który pozwoli na bezpieczne przewożenie zleconych ładunków.

Tradycyjnie okres umowy leasingowej wynosi około trzech lat, jednak często leasingobiorcy korzystają też z 5-letniej umowy leasingowej. Opłata początkowa to zazwyczaj 15-30% wartości początkowej pojazdu ciężarowego.

Czytaj również:  Ubezpieczenie samochodu ciężarowego 2024 bez tajemnic

Leasing bez BIK, KRD oraz z zaległościami w US i ZUS – czy to możliwe?

Praktycznie każda firma leasingowa, która będzie rozpatrywała wniosek o leasing, sprawdzi bardzo dokładnie informacje na temat Ciebie i Twojej firmy. Istnieją oczywiście leasingodawcy, którzy udzielają finansowania firmom transportowym z bardzo słabą historią kredytową, ale jest to w dzisiejszej sytuacji rzadkość.

Od czego zależy wysokość raty leasingu samochodu ciężarowego?

Co warto sprawdzić w umowie leasingowej? Przede wszystkim zwróć uwagę na wysokość bazową Twojej raty. Wysokość comiesięcznej raty leasingowej zależy od kilku czynników. Kluczowy jest tutaj wybrany rodzaj finansowania, wysokość opłaty początkowej oraz opłaty końcowej, wartość samochodu ciężarowego oraz czas trwania umowy leasingu. 

Pamiętaj, że Twoja rata leasingowa, będzie rosła wraz ze zmianami wysokości stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe to wyższy WIBOR, a wyższy WIBOR to wyższa rata leasingu!

Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu samochodu ciężarowego?

Leasing samochodów ciężarowych dla firm to szybki i łatwy sposób na powiększenie floty samochodów ciężarowych w Twojej organizacji. A co za tym idzie jest to sposób na zwiększenie przychodów Twojej firmy transportowej! Leasing samochodów ciężarowych to realna możliwość zapewnienia Twojej firmie pojazdów niezbędnych do jej intensywnego rozwoju. W przeciwieństwie do kredytu, finansowanie ciężarówki posiada wiele zalet finansowych (ale i kilka wad!).

Jeśli leasingobiorca narusza warunki umowy (brak terminowych płatności, brak zapewnienia bezpieczeństwa, nie przestrzega warunków eksploatacji itp.), umowa leasingu samochodu ciężarowego może zostać przedwcześnie rozwiązana z winy leasingobiorcy.

Przez cały czas trwania umowy leasingu, leasingobiorca musi utrzymywać pojazd i jego stan techniczny w nienagannym stanie. W tym celu powinien on zlecać terminowe przeglądy w autoryzowanym serwisie (jeden z warunków umowy leasingu) oraz eksploatować pojazd ciężarowy ,,z głową”.

Czytaj również:  Jaką nawigację do samochodu ciężarowego wybrać? - ranking 2024

Leasing ciągników siodłowych i naczep, czy kredyt dla firm – z czego skorzystać?

Zakup nowych ciężarówek w leasingu w dalszym ciągu jest atrakcyjną alternatywą dla wynajmu długoterminowego oraz kredytów bankowych. Przede wszystkim nie ma tutaj potrzeby inwestowania dużego kapitału w transakcję zakupu pojazdu ciężarowego.

Leasingobiorca korzysta z pojazdu ciężarowego w czasie obowiązywania umowy leasingu, spłacając miesiąc po miesiącu, dany pojazd ciężarowy, który zarabia na siebie już w trakcie obowiązywania umowy leasingu.

Po spłaceniu kwoty finansowania, samochód ciężarowy staje się, bez żadnych ograniczeń, własnością firmy. W trakcie trwania umowy leasingu, nie obciążasz bilansu swojej firmy dodatkowymi aktywami trwałymi. Pozwala to na utrzymanie struktury bilansu na poziomie wymaganym przez banki. Leasingowanie ciężarówki pozwala więc zachować zdolność kredytową Twojej firmy!

Leasing ciągnika siodłowego w działalności gospodarczej – zalety i wady

Koszt leasingu można w pełni przypisać do kosztów działalności gospodarczej. Oznacza to, że podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu. W okresie trwania leasingu każdego miesiąca zobaczysz więc realne oszczędności podatkowe! Po 3-5 latach trwania umowy leasingu, leasingobiorca ma możliwość wykupu pojazdu ciężarowego po wartości końcowej, wynoszącej zazwyczaj 10-15% wartości początkowej.

W czasie trwania umowy to leasingodawca amortyzuje pojazd ciężarowy, a leasingobiorca ma prawo wykupić samochód ciężarowy i stać się jego jedynym właścicielem. Finansowanie nowych ciężarówek lub używanych pojazdów użytkowych różni się od zwykłego zakupu za gotówkę lub zakupu na kredyt tym, że nabywca ma prawo do korzystania z pojazdu tylko w okresie obowiązywania umowy leasingu. Leasingobiorca nie ma prawa go sprzedawać, podarować ani wykorzystywać jako zabezpieczenia.

Oferta na leasing ciężarówki – jak obliczyć opłaty leasingowe?

Firmy leasingowe posiadają na swoich oficjalnych stronach internetowych kalkulatory leasingowe, za pomocą których można samodzielnie obliczyć miesięczne raty leasingowe. Wystarczy wpisać wartość samochodu ciężarowego, wysokość raty początkowej oraz czas trwania leasingu.

Taki kalkulator leasingu najczęściej wykona dla Ciebie wszystkie obliczenia automatycznie. Przy takich kalkulatorach możesz też często znaleźć formularz kontaktowy, po wysłaniu którego leasingodawca przygotuje dla Ciebie indywidualną ofertę sfinansowania ciężarówki. Uwzględni ona Twoje bieżące potrzeby oraz specyfikę Twojej działalności transportowej.

Czytaj również:  Winiety Litwa 2024 – gdzie zamówić i ile kosztuje winieta na Litwę?

Leasing samochodu ciężarowego a odliczenie pełnego VAT

Jako, że samochód ciężarowy najczęściej służy jedynie dla potrzeb związanych z działalnością firmy, masz prawo do odliczenia 100% VAT! Oznacza to, że możesz odliczyć cały podatek VAT zapłacony w comiesięcznych opłatach leasingowych.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego w leasingu 2024 roku

W kosztach działalności gospodarczej możesz oczywiście dodatkowo uwzględnić OC, AC oraz ubezpieczenie GAP. Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC jest niezbędnym warunkiem zawarcia umowy leasingu. Ubezpieczenie samochodu ciężarowego musi obejmować cały okres obowiązywania umowy, a maksymalna kwota wypłaty ubezpieczenia musi pokrywać wartość samochodu.

Leasing używanych samochodów ciężarowych

Finansowanie używanego samochodu ciężarowego przebiega według tego samego schematu, co leasing nowego samochodu ciężarowego. Jedyną różnicą są niższe miesięczne raty leasingowe, wynikające z niższej wartości początkowej pojazdu ciężarowego. Podobnie jak w przypadku nowych pojazdów, istnieje możliwość zakupu ciągników siodłowych wraz z naczepą, tak aby po sporządzeniu umowy leasingu, przedmiot leasingu mógł być wykorzystywany do świadczenia komercyjnych usług transportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Ceny paliw w Europie – lipiec 2024 – średnie ceny benzyny i ON na stacjach

Sprawdź aktualne ceny paliw – aktualizacja: 18/07/2024 Ile kosztuje paliwo w Europie?…

Zamów kuriera do odbioru paczki z domu – wygodne rozwiązania dla zapracowanych

Stanie w długich kolejkach, żeby nadać paczkę? To już przeszłość. Firmy kurierskie…

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat rozliczania podatku VAT w firmie transportowej?

Rozliczanie podatku VAT w firmie transportowej może być skomplikowane i czasochłonne. Szczególnie…

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…