Licencja transportowa - czym jest, ile kosztuje i jak wyrobić?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów niezbędnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie transportu. Konieczność posiadania dokumentu umożliwiającego legalne wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego istnieje już od 6 września 2001 roku. Mimo ponad 20-letniej historii, jaką ma zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika w formie licencji na transport – ten dokument wciąż stwarza wiele pytań. W tym poradniku poznasz najważniejsze informacje dotyczące licencji na wykonywanie transportu. Dowiesz się, jak uzyskać licencję na transport, kiedy jej potrzebujesz, a kiedy jest zbędna. Poznasz również sposób na darmową licencję na transport drogowy. Czytaj do końca, a zaoszczędzisz 12 000 złotych i nie wkopiesz kolegi w kłopoty. Zapraszamy!

Sprawdź, czy potrzebujesz licencji transportowej – Nieoczywiste sytuacje, kiedy licencja transportowa jest zbędna

Nie każda firma potrzebuje zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Wymogi dotyczą przede wszystkim parametrów pojazdów używanych w firmie. Zgodnie z obecnym prawem możesz wykonywać zarobkowe przewozy rzeczy pojazdem, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Prawo nie wymaga licencji na transport krajowy przy samochodzie o takiej DMC.

Jeśli taki sam pojazd będziesz wykorzystywał przy przewozach międzynarodowych – będziesz musiał zdobyć licencję na transport międzynarodowy. Przewozy międzynarodowe bez licencji możesz realizować jedynie, jeśli DMC samochodu nie przekracza 2,5 tony. Dla zarobkowego przewozu osób mamy zupełnie inne wymogi do spełnienia.

Samochód musi być konstrukcyjnie przeznaczony do transportu maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą. Jeśli spełniasz ten warunek, to nie musisz mieć licencji.

Kiedy posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu w postaci licencji transportowej jest konieczne?

Licencja transportowa to obowiązkowy dokument dla wszystkich firm wykonujących zarobkowy przewóz rzeczy lub osób, które przekraczają przedstawione wyżej parametry. Czyli musisz mieć licencję na transport krajowy, jeśli:

 • Używasz do przewozu rzeczy samochodów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony,
 • Wykonujesz zarobkowy przewóz osób pojazdem, którego konstrukcja umożliwia jednoczesny transport ponad 9 osób (łącznie z kierowcą).

Sytuacja dla przewozów osób wygląda dokładnie identycznie, kiedy mówimy o przewozach międzynarodowych. Tutaj również istnieje wymóg posiadania licencji dla firm realizujących przewozy osób pojazdami, które zabierają na pokład ponad 9 osób. W przypadku przewozów międzynarodowych konieczne jest zdobycie licencji wspólnotowej. Dla przewoźnika drogowego zajmującego się przewozem rzeczy licencja jest niezbędna, kiedy DMC pojazdu przekracza 2,5 tony. Żeby uzyskać licencję na wykonywanie transportu drogowego będziesz musiał zadbać o szereg formalności. Na początek zbierz odpowiednią dokumentację.

Jakie dokumenty przygotować przed wizytą w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego lub innym urzędzie?

Na początek zapoznaj się z warunkami, które musisz spełnić, jeśli chcesz uzyskać licencję transportową. Twoja firma musi spełniać 5 poniższych warunków:

 • minimum jedna z osób zarządzającą transportem musi mieć certyfikat kompetencji zawodowych,
 • ta osoba nie ma zakazu wykonywania działalności gospodarczej w obszarze transportu,
 • przedsiębiorca nie może mieć na koncie prawomocnych wyroków sądowych za przestępstwa skarbowe lub związane z zawodem,
 • przedsiębiorca musi mieć oświadczenie o dobrej reputacji,
 • przedsiębiorca musi mieć odpowiednią zdolność finansową, co oznacza zabezpieczenie w postaci 9000 euro na pierwszy samochód i 5000 euro na każdy kolejny (odpowiednio 1800 i 900 euro dla pojazdów, których DMC nie przekracza 3,5 tony).

Jeśli zbierzesz dokumenty potwierdzające spełnianie powyższych warunków – możesz udać się do Starostwa Powiatowego lub Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (w przypadku kiedy ubiegasz się o licencję wspólnotową) celem złożenia wniosku o wydanie licencji. Na tym etapie niezbędne będą dokumenty, takie jak:

 • zaświadczenie o niekaralności,
 • kopia certyfikatu kompetencji zawodowych,
 • potwierdzenie zdolności finansowej wymaganej od Twojego przedsiębiorstwa,
 • odpis z rejestru przedsiębiorców KRS/CEIDG,
 • zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON,
 • kopie dokumentacji związanej z pojazdami, które mają być powiązane z otrzymaną licencją,
 • dowód wniesienia opłat związanych z wydaniem licencji.

Z takim zestawem spełnionych warunków i zebranych dokumentów licencja jest kwestią czasu. Urząd ma maksymalnie miesiąc na wydanie decyzji w Twojej sprawie. Chyba że coś będzie wymagało wyjaśnień. Wtedy czas oczekiwania może przedłużyć się nawet do 2 miesięcy.

Jak nie stracić 12 000 złotych i kolegi? Podsumowanie

Długa lista warunków i dokumentów do zebrania sprawia, że pewna część osób postanawia ominąć ten system. W bardzo prosty, ale nieskuteczny sposób. Mowa o akcji zatytułowanej „użyczenie licencji transportowej”. To mogłoby się udać, gdyby nie jeden malutki problem. Każda licencja na transport – czy to licencja na transport krajowy, międzynarodowy, czy wspólnotowy – jest przypisana do danego przedsiębiorstwa. Kiedy w trakcie kontroli przekażesz służbom licencję transportową kolegi z branży, możesz dostać nawet 12 000 złotych mandatu. Ponadto licencja Twojego kolegi może zostać cofnięta. Wykorzystaj wskazówki z dzisiejszego poradnika i wyposaż się we własną licencję na prowadzenie działalności w zakresie transportu drogowego, a nie będziesz musiał się narażać na stratę 12 000 złotych i kumpla po fachu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…