Angles Morts

Angles Morts, czyli w tłumaczeniu na język polski “martwe pola”, to termin, który odnosi się do obszarów wokół pojazdu, niewidocznych dla kierowcy podczas jazdy – na przykład za kabiną ciężarówki czy po jej bokach​​. Właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków, zwłaszcza z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Co oznacza naklejka i od kiedy jest obowiązkowa we Francji?

Od 1 stycznia 2021 roku Francja wprowadziła obowiązek oznakowania Angles Morts pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony oraz autobusów poruszających się po jej terenie. Cel? Ograniczenie liczby wypadków, których można byłoby uniknąć, gdyby świadomość kierowców była wyższa.

Francuskie przepisy zwracają uwagę na problem martwych pól, edukując kierowców i innych uczestników ruchu drogowego o potencjalnych niebezpieczeństwach, związanych z martwym polem. To ważne, bo budowanie świadomości to pierwszy krok do zwiększonego bezpieczeństwa.

W sieci pojawiło się również kilka świetnych spotów, dotyczących martwego pola i zagrożenia jakie za sobą niesie. Koniecznie sprawdź poniższy materiał!

Obowiązek ten dotyczy wszystkich pojazdów ciężkich (pojazdów do przewozu towarów i pojazdów do przewozu osób, takich jak np. autobusy), których kierowcy mają obowiązek umieścić je w taki sposób, aby były one widoczne po bokach i z tyłu pojazdu.

Gdzie nakleja się naklejki Angles Morts?

Zasady są proste i precyzyjnie. Naklejki muszą być umieszczone na wysokości od 90 do 150 cm od podłoża, mają rozmiar 25×17 cm i powinny być widoczne z każdej strony pojazdu, nie utrudniając widoczności innych ważnych elementów, takich jak tabliczki znamionowe czy światła.

Jaki mandat za brak naklejki Angles Morts we Francji?

Francja nie żartuje, jeśli chodzi o przestrzeganie tych przepisów. Mandat za brak tego oznakowania wynosi aż 135 euro. To spora suma, ale biorąc pod uwagę wagę sprawy, jaką jest bezpieczeństwo na drogach, nie ma zupełnie z czym dyskutować​​​​.

Francja pokazuje, że prawo może iść w parze z bezpieczeństwem, a każdy kierowca ciężarówki staje się częścią tej ważnej zmiany. Czy inne kraje pójdą tym śladem? Czas pokaże. Ale jedno jest pewne – naklejki Angles Morts to krok we właściwym kierunku.

Gdzie kupić naklejki Angles Morts?

To bardzo proste! Możesz je kupić w przygranicznych stacjach benzynowych, u dystrybutorów, w lokalnych sklepach z akcesoriami dla ciężarówek, a także online, na popularnych portalach aukcyjnych. Oczywiście projekty możesz również pobrać ze strony https://www.securite-routiere.gouv.fr/reglementation-liee-la-route/reglementation-de-la-visibilite. Są one przygotowane do wydruku, więc możesz go wykonać również we własnym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Ceny paliw w Europie – lipiec 2024 – średnie ceny benzyny i ON na stacjach

Sprawdź aktualne ceny paliw – aktualizacja: 18/07/2024 Ile kosztuje paliwo w Europie?…

Zamów kuriera do odbioru paczki z domu – wygodne rozwiązania dla zapracowanych

Stanie w długich kolejkach, żeby nadać paczkę? To już przeszłość. Firmy kurierskie…

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat rozliczania podatku VAT w firmie transportowej?

Rozliczanie podatku VAT w firmie transportowej może być skomplikowane i czasochłonne. Szczególnie…

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…