Martwe pole

Czym jest martwe pole w samochodzie ciężarowym? Dlaczego jest aż groźne Przyjrzyjmy się martwemu polu ciężarówki i podsumujmy zalecenia dotyczące prawidłowego wyprzedzania samochodów ciężarowych. Jak uniknąć wypadku podczas wyprzedzania ciężarówki?

Martwe pole w ciężarówce

Relacje pomiędzy kierowcami ciężarówek i kierowcami samochodów osobowych na polskich drogach są dosyć napięte. Niestety kierowcy osobówek mają niewielkie pojęcie o tym, jak jest widziana droga z punktu widzenia kierowcy ciężarówki.

Wypadki z udziałem samochodów ciężarowych na polskich drogach nie są rzadkością, a do wypadków często dochodzi w wyniku nieudanego (lub nieudolnego) wyprzedzania ciężarówki. I o ile kierowcy osobówek mają jakieś pojęcie o martwym polu swojej kategorii pojazdów, tak często nie mają zielonego pojęcia, na temat stref słabej widoczności w ciężarówkach i ta tematyka jest dla nich często zagadką.

To samo dotyczy innych uczestników ruchu drogowego: motocyklistów, rowerzystów, czy pieszych. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy z tego, jak łatwo możemy wpaść w martwą strefę ciężarówki.

Czytaj również:  Jaką nawigację do samochodu ciężarowego wybrać? - ranking 2024

Czym jest martwe pole?

Martwe pole w ciężarówkach to miejsca, w których kierowca ma ograniczoną widoczność na sytuację na drodze. Każda ciężarówka ma takie obszary słabej lub zerowej widoczności w lusterkach wstecznych. Żaden uczestnik ruchu drogowego nie jest bezpieczny przed wpadnięciem w jeden ze ślepych zaułków. Warto zapamiętać jedną logiczną zasadę – im wyższa jest kabina kierowcy i im dłuższa naczepa, tym więcej martwych pól.

Martwe pola w ciężarówce w praktyce

Pierwsze martwe pole znajdziemy zaraz za naczepą. Warto wiedzieć, że kierowca samochodu ciężarowego, ze względu na wysokość kabiny, widzi tylko tylny narożnik swojej naczepy. Więc wszystko co dzieje się poniżej tego rogu jest już poza jego polem widzenia.

Drugi martwy punkt znajduje się po lewej stronie, w miejscu w którym kończy się kabina. Kierowcy samochodów osobowych bardzo często wpadają w tę strefę podczas nieumiejętnego wyprzedzania samochodu ciężarowego. Kierowca ciężarówki nie widzi wtedy w lusterku wstecznym tego, co dzieje się za przednim kołem. Z tego powodu w pewnym momencie po prostu nie zauważa osobówki.

Kolejne dwa newralgiczne miejsca znajdują się po obu stronach naczepy, pod lusterkiem wstecznym, w połowie wysokości kabiny. Ten zerowy kąt widoczności jest szczególnie niebezpieczny na wielopasmowej autostradzie, kiedy ciężarówka może zmienić pas ruchu na prawy i nie zauważyć innego pojazdu w martwym polu.

Piąte martwe pole znajdziemy przed kabiną ciężarówki. Nie trzeba tu wiele tłumaczyć. Jeśli kabina jest wysoka, kierowca często nie widzi, co dzieje się w bezpośrednim sąsiedztwie przednich kół. Staraj się więc zachować odległość, tak aby zawsze być w zasięgu wzroku kierowcy ciężarówki.

Czytaj również:  Winiety Czechy 2024 – gdzie zamówić i ile kosztuje winieta na Czechy?

Martwe pole w ciężarówce – najlepsze praktyki

Znajomość martwych punktów w ciężarówce jest ważna nie tylko dla kierowców samochodów osobowych, ale także dla samych kierowców ciężarówek. Jesteś kierowcą ciężarówki? Zapamiętaj położenie typowych martwych punktów i w razie potrzeby zaznacz sobie poszczególne z nich. Możesz też zainstalować dodatkowe lusterka i skierować je na martwe pola, oczywiście w miarę możliwości. Kolejnym dobrym pomysłem jest zakup zwracających uwagę naklejek i przyklejenie ich w odpowiednich miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…