Rejestracja samochodu ciężarowego z Niemiec w Polsce

Rejestracja samochodu ciężarowego z Niemiec to temat, którym zawsze jest zainteresowanie. Samochód ciężarowy sprowadzony z Niemiec – brzmi nieźle, co? Ale zanim ten potężny pojazd zacznie przemierzać polskie autostrady, warto zrozumieć proces rejestracji ciężarówki sprowadzonej z Niemiec w Polsce. Jak zarejestrować samochód ciężarowy sprowadzony z Niemiec? Jaki jest koszt rejestracji auta? Ile wynosi podatek akcyzowy? Właśnie o tym będzie ten artykuł. Krok po kroku, omówimy jak poprowadzić ten proces od A do Z. Od zebrania wszystkich potrzebnych dokumentów, aż po ostateczną rejestrację w naszym kraju. A na deser? Poruszymy kwestię potencjalnych pułapek, które mogą czaić się po drodze.

Czy warto sprowadzić samochód ciężarowy z Niemiec?

Na początek zastanówmy się, czy w ogóle warto przymierzać się do sprowadzenia ciężarówki z Niemiec. Przede wszystkim, pewnie wiesz, że Niemcy są znani z dbałości o techniczny stan swoich pojazdów ciężarowych. Stąd możemy liczyć na znalezienie tam samochodu ciężarowego utrzymanego w solidnym stanie, co oczywiście przekłada się na Twoje przyszłe bezpieczeństwo i komfort Twojej pracy.

Na plus działa duża dostępność konkretnych modeli i marek. Szukasz czegoś konkretnego albo zależy Ci na jak najlepszej konfiguracji? W Niemczech będzie Ci o wiele łatwiej znaleźć takie pojazdy, ponieważ Niemcy rzadko kiedy zamawiali w u producentów, takich jak Renault Trucks czy Volvo Trucks pojazdy w podstawowej wersji. Paradoksalnie, mimo że Niemcy to kraj zdecydowanie bogatszy od Polski, ceny ciężarówek są tam nawet często niższe, zwłaszcza jeśli mówimy o pojazdach używanych.

Niemcy są naszym sąsiadem, więc transport samochodu ciężarowego nie będzie ani długi, ani specjalnie skomplikowany. Ale jednak jak to w życiu bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Sprowadzenie samochodu ciężarowego do Polski to jedno, a jego rejestracja w naszym kraju to dwie zupełnie osobne historie. Ale bądź spokojny, pomożemy Ci to zrozumieć! Przejdźmy do omówienia formalności, których załatwienie jest niezbędne, aby w pełni legalnie sprowadzić do Polski samochód ciężarowy z Niemiec.

Rejestracja pojazdu ciężarowego z Niemiec – dokumenty potrzebne do rejestracji

Jakich dokumentów potrzebujesz do zarejestrowania ciężarówki sprowadzonej na własną rękę z Niemiec? Jest ich kilka, ale z nami szybko przejdziesz przez ten labirynt. Pamiętaj, że od 1.07.2023 r. na rejestrację pojazdu (nie tylko ciężarowego, dotyczy to również innych typów pojazdów) sprowadzonego z Unii Europejskiej masz 30 dni.

 • Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór takiego wniosku bez problemu znajdziesz w sieci.
 • Umowa kupna-sprzedaży oraz faktura/rachunek
 • Wyciąg z KRS lub zaświadczenie z CEiDG – jeśli kupiłeś ciężarówkę na firmę.
 • Niemiecki dowód rejestracyjny przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski – Fahrzeugschein, Zulassungsbescheinigung, Kraftfahrzeug zulassungsschein – tych słów szukaj na dokumentach przekazanych przez sprzedającego. Możliwe, że otrzymasz dowód rejestracyjny składający się z kilku części – pamiętaj, aby do Wydziału Komunikacji zabrać je wszystkie.
 • Dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju lub potwierdzający zwolnienie z akcyzy – wzór takiego wniosku bez problemu znajdziesz w sieci. Podatek akcyzowy dotyczy jedynie pojazdów do 3,5 tony. Pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony są zwolnione z akcyzy.
 • Zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym ciężarówki od diagnosty
 • Niemieckie tablice rejestracyjne lub oświadczenie o braku tablic
 • Dowód opłaty za rejestrację pojazdu – aktualnie jest to 161,50 zł

Powyższe dokumenty dotyczą sytuacji, gdy kupiłeś pojazd ciężarowy bezpośrednio od sprzedawcy w Niemczech, bez jakiegokolwiek polskiego pośrednika. Braki w dokumentach, będą na pewno skutkować odmową rejestracji pojazdu ciężarowego w Polsce. Pamiętaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu OC dla samochodu ciężarowego.

Potencjalne problemy przy sprowadzaniu ciężarówki z Niemiec – jak ich uniknąć?

Sprowadzenie ciężarówki z Niemiec niesie też za sobą pewne wyzwania. Ale bez obaw! Z naszymi wskazówkami unikniesz najczęstszych potknięć.

 1. Brak ważnego TÜV: W Niemczech, pojazdy muszą przechodzić regularne badania techniczne, podobnie zresztą jak w Polsce. Upewnij się, że ciężarówka na którą się zdecydowałeś posiada ważne badanie TÜV.
 2. Problemy z dokumentacją i identyfikacją ciężarówki: Wszystkie dokumenty powinny być kompletne i prawidłowo wypełnione. Sprawdź, czy numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) oraz dane sprzedawcy są zgodne z informacjami zawartymi w umowie kupna-sprzedaży.
 3. Niepewna historia pojazdu: Kupowanie używanej ciężarówki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli to możliwe, poproś o pełen raport historii pojazdu. Może on ujawnić wszelkie potencjalne problemy z pojazdem, jak na przykład uszkodzenia, których na pierwszy rzut oka nie widać czy naprawy po wypadkach.
 4. Wymagane ubezpieczenie: Po przywiezieniu ciężarówki do Polski, będziesz musiał ją ubezpieczyć. Skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową, z którą współpracujesz odpowiednio wcześnie, aby już na etapie zakupu znać wszystkie wymagania ubezpieczalni oraz listę dokumentów, które będą potrzebne.

Pamiętaj, że starannie przeprowadzony proces zakupu i rejestracji pojazdu z Niemiec może dać Ci spokój w przyszłości. Dlatego warto poświęcić na to trochę czasu i energii. Jak widzisz, rejestracja samochodu ciężarowego z Niemiec, wcale nie jest taka skomplikowana, a na niemieckim rynku można znaleźć naprawdę sensowne egzemplarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Dochód przy kredycie hipotecznym jest podstawową kwestią, od której zależy zdolność kredytowa.…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Organizacja międzynarodowego transportu chłodniczego jest kluczowa dla bezpieczeństwa i zachowania jakości przewożonych…