Transport wrażliwych produktów latem Postaw na kontenery chłodnicze!

Niektóre produkty tracą swoje właściwości, gdy są narażone na działanie zbyt wysokich temperatur. Jest tak zarówno w przypadku preparatów chemicznych, jak i żywności. Sposobem na ich bezpieczny transport latem jest inwestycja w kontener chłodniczy. Czym jest taki obiekt i na czym polega jego działanie?

Czym są kontenery chłodnicze?

Kontenery chłodnicze to obiekty modułowe, w których wnętrzu panuje stała, odpowiednio niska temperatura. Zazwyczaj są one dobrze zaizolowane (mają grube ściany, sufit i podłogę), wyłożone materiałami nieprzepuszczającymi energii cieplnej. Dzięki temu pozwalają na utrzymanie wymaganej temperatury wewnątrz nawet podczas upałów.

Kontenery chłodnicze dzielą się na 2 podstawowe typy:

  • bez agregatu – do ich wnętrza trafiają towary, które są już wstępnie schłodzone. Warunki panujące w obiekcie zabezpieczają je przed nagrzaniem, umożliwiając zachowanie stałej temperatury przez wiele godzin;
  • z agregatem – to droższa i znacznie bardziej zaawansowana wersja kontenera chłodniczego. W takim obiekcie znajduje się specjalne urządzenie, które chłodzi powietrze zgodnie z ustawieniami wybranymi przez użytkownika. Umożliwia szybkie schłodzenie towarów lub utrzymanie ich w wymaganej temperaturze przez cały czas transportu.

Wybór odpowiedniej opcji zależy głównie od specyfiki transportowanych produktów i potrzeb klienta.

Jakie kontenery są najlepszym wyborem podczas transportu towarów?

Kontenery chłodnicze są wykorzystywane zarówno w stałych lokalizacjach, jak i podczas transportu produktów wymagających zachowania niskiej temperatury otoczenia. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzą się nawet proste konstrukcje bez dodatkowych udogodnień. W drugim trzeba zainwestować w nieco bardziej zaawansowane obiekty, które ułatwią rozładunek i załadunek.

Wiele modeli kontenerów chłodniczych do transportu jest wyposażonych w specjalną windę. Pozwala ona na umieszczenie ciężkich towarów we wnętrzu konstrukcji bez konieczności podstawiania rampy. Dzięki niej drzwi są otwarte krócej, co zapobiega nagłym wzrostom temperatury w obiekcie.

Czy kontener chłodniczy sprawdzi się podczas transportu towarów również w bardzo ciepłe dni?

Kontenery chłodnicze są projektowane w taki sposób, by były funkcjonalne i skuteczne niezależnie od warunków zewnętrznych. W bardzo gorące dni najlepszym wyborem są konstrukcje z agregatem, który pozwala na obniżanie temperatury powietrza do dowolnego poziomu wybranego przez użytkownika. Takie urządzenia są w stanie szybko schłodzić wnętrze kontenera nawet wtedy, gdy załadunek lub rozładunek trwał długo i doszło do ogrzania obiektu przez otwarte drzwi.

Jakie towary można transportować w kontenerach chłodniczych?

Kontenery chłodnicze znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wykorzystują je m.in.:

  • zakłady specjalizujące się w przetwórstwie żywności – zwłaszcza mięs, ryb, wyrobów cukierniczych i nabiału, które psują się bardzo szybko, gdy jest gorąco;
  • producenci napojów i browary – w niskiej temperaturze przechowuje się wiele soków, win i destylatów,
  • przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej – szczepionki, materiały biologiczne i odczynniki laboratoryjne tracą swoje właściwości, gdy są przechowywane w nieodpowiednich warunkach – mogą się w nich namnażać mikroorganizmy, co wpływa negatywnie na wyniki badań i skuteczność terapii;
  • zakłady chemiczne – w niskich temperaturach transportuje się niektóre żywice, kleje, farby, aerozole, gazy skroplone i półprodukty wrażliwe na działanie ciepła;
  • producenci kosmetyków – w tej branży powszechnie wykorzystuje się surowce, które trzeba przechowywać w chłodni lub lodówce. Ponadto wiele gotowych produktów kosmetycznych wymaga transportu w określonych warunkach.

Kontenery chłodnicze mogą być też używane do transportu roślin, nasion, leków czy nawet elementów urządzeń elektronicznych. To bardzo uniwersalne obiekty, z których korzystają firmy z wielu branż.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas cofania i manewrów dużym pojazdem?

Spis treści Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie do manewruSygnalizacja – podstawa bezpiecznego…

„Inna praca” i „czas dyspozycyjności” – punkt sporny między kierowcami a przewoźnikami

Spis treści Dlaczego temat jest istotny?Czas zatrudnienia kontra długość zmiany – gdzie…

Czy wynajem samochodu ciężarowego się opłaca? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Spis treści Na czym polega wynajem samochodów ciężarowych?Wynajem krótkoterminowy vs. Wynajem długoterminowyPodmioty…

Amerykańskie ciężarówki – TOP 5 najbardziej znanych

Spis treści Amerykańskie ciężarówki – wyjątkowe w każdym caluKenworth W900Peterbilt 359Mack RWestern…