system SENT

Zastanawiałeś się kiedyś, co to jest SENT? To skrót od Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu, systemu który powstał po to, aby monitorować przewóz tzw. ,,towarów wrażliwych”. Tak, dobrze słyszysz! Mówimy tu o towarach takich jak paliwo, alkohol, tytoń, leki a nawet o substancjach, które mogą stanowić zagrożenie dla środowiska​​. W kontekście sektora TSL, działanie systemu SENT odgrywa kluczową rolę.

Czym jest system SENT?

System SENT to nic innego jak państwowy teleinformatyczny system monitoringu pojazdów. Każdy przewoźnik, czy firma związana z przewozem towarów wrażliwych, ma ustawowy obowiązek zgłoszenia się i zarejestrowania się w systemie SENT. 

Jak działa system SENT?

System SENT jest integralną częścią większej informatycznej struktury znanej jako PUESC – Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Za jego pomocą monitorowane są podmioty związane z obrotem towarami wrażliwymi. Czyli najczęściej dostawca, nabywca oraz przewoźnik. Ale jak to działa? O jakich zasadach związanych z SENT należy pamiętać? Czy są jakieś kary za niewłaściwie zaraportowane działania? 

Przewóz towarów wrażliwych a SENT

Do monitorowania przewozu towarów wrażliwych wykorzystuje się urządzenia i aplikacje z systemem GPS, które mogą bardzo precyzyjnie określić położenie pojazdu. Do tego celu przygotowano specjalną aplikację o nazwie SENT GEO. Ta aplikacja jest powszechnie dostępna do pobrania na dowolne urządzenie z dostępem do Internetu. 

Każdy przewóz towarów, który rozpoczyna się i kończy na terytorium Polski, a także przewóz towarów, który rozpoczyna się poza terytorium Polski i kończy się na terytorium Polski, jest monitorowany w systemie SENT. Jeżeli jesteś zaangażowany w działania związane z transportem tzw. towarów wrażliwych, jesteś zobligowany do zarejestrowania każdego przewozu w elektronicznym systemie SENT i regularnego uaktualniania jego statusu.

Niezwykle ważne jest właściwe i skrupulatne wypełnienie wszystkich danych w zgłoszeniach, ponieważ błędy są surowo karane. Niezwykle istotne jest też dotrzymanie terminów zgłoszeń przewozów. Dodatkowo, jako osoba odpowiedzialna za transport, powinieneś zadbać o to, aby pojazd, którym przewozisz towary, był wyposażony w urządzenie umożliwiające przekazywanie informacji o jego geolokalizacji.

Wiele informacji dostępnych jest również na rządowej stronie PUESC, gdzie znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania plus dodatkowo znajdziesz tam wiele materiałów edukacyjnych. 

Telematyka a SENT

Obecnie, technologia umożliwia nam korzystanie z bardziej zaawansowanych rozwiązań niż standardowe aplikacje na smartfonie. Co ważne, dostawcy usług telematycznych mogą zintegrować swoje systemy z systemem rządowym. Oznacza to, że nie musimy polegać jedynie na aplikacjach zainstalowanych na smartfonach kierowców.

Posiadając telematykę zintegrowaną z rządowym systemem, dane są dla przewoźnika dostępne online w czasie rzeczywistym. Natomiast sam kierowca zawodowy zupełnie nie musi uczestniczyć w całym procesie​.

Pamiętaj, że korzystanie z systemu SENT to nie tylko Twój ustawowy obowiązek. Zrozumienie jego działania i korzystanie z niego w odpowiedni sposób to klucz do sprawnego i bezpiecznego przewozu towarów wrażliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Spis treści Dieta dla kierowcy zawodowego – z czym to się je?Które…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Spis treści Zaplanowanie trasy i czasu przejazdu ładunku chłodniczegoWybór pojazdów-chłodni, którymi transport…

Jakie towary przewozi się transportem drogowym?

Spis treści Transport drogowy – charakterystykaRodzaje towarów przewożone za pośrednictwem transportu drogowegoArtykuły…

Jak regeneracja pomp hydraulicznych może przedłużyć żywotność Twoich maszyn?

Spis treści Czym jest pompa hydrauliczna i jak działa?Zasada działania pompy hydraulicznejTypy…