Rząd wprowadza zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Rząd przyjął przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury, poinformował w Polskim Radiu o kluczowych zmianach w zasadach ruchu drogowego. Władze zapowiedziały wprowadzenie ograniczeń, które uniemożliwią kierowcom samochodów ciężarowych wyprzedzanie na trasach szybkiego ruchu. Ta istotna rewolucja budzi wiele pytań.

Co mówią nowe przepisy?

Zakaz będzie dotyczył kierowców ciężarówek klasy N2 (do 12 ton) oraz N3 (powyżej 12 ton). To oznacza, że te pojazdy nie będą miały prawa wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Zgodnie z planem rządu, nowe zasady mają zacząć obowiązywać na początku sierpnia. Wszystko jednak zależy od szybkości prac parlamentarnych, ponieważ obrady Sejmu trwają tylko do końca lipca.

Czytaj również:  Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – jaki mandat grozi?

Ale jakie konsekwencje czekają na kierowców ciężarówek, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów? Zgodnie z nową taryfą, nieprzestrzeganie zakazu wyprzedzania może skutkować surową karą.

Kierowca, który zlekceważy nowe zasady, może zostać ukarany mandatem w wysokości 1000 zł, a w przypadku recydywy kara wzrośnie nawet do 2000 zł. Do tego oczywiście dochodzi 15 punktów karnych.

Dla wielu kierowców zawodowych może to oznaczać koniec kariery, ponieważ przekroczenie limitu 24 punktów karnych prowadzi do utraty prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Sytuacja na autostradach – najnowsze komunikaty GDDKiA 21.05.2024

Najnowsze komunikaty GDDKiA w dniu 27.10.2022 roku RT: UWAGA! Ograniczenia w ruchu…

Master Truck Show 2023 – przed nami 19. edycja zlotu!

Master Truck Show 2023 to zlot, który co roku przyciąga uwagę miłośników…

Południowa Obwodnica Warszawy bez ograniczeń dla kierowców ciężarówek

Od niedawna kierowcy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 16 ton mogą cieszyć…

Wzorowy kierowca 2022 – weź udział w konkursie i zgarnij nagrody!

Przed nami tegoroczny Master Truck Show! Zlot odbędzie się ponownie w Nowej…