Rząd wprowadza zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Rząd przyjął przepisy dotyczące zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury, poinformował w Polskim Radiu o kluczowych zmianach w zasadach ruchu drogowego. Władze zapowiedziały wprowadzenie ograniczeń, które uniemożliwią kierowcom samochodów ciężarowych wyprzedzanie na trasach szybkiego ruchu. Ta istotna rewolucja budzi wiele pytań.

https://twitter.com/RadiowaJedynka/status/1659099263161311234

Co mówią nowe przepisy?

Zakaz będzie dotyczył kierowców ciężarówek klasy N2 (do 12 ton) oraz N3 (powyżej 12 ton). To oznacza, że te pojazdy nie będą miały prawa wyprzedzania na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie są co najmniej dwa pasy ruchu w jednym kierunku.

Zgodnie z planem rządu, nowe zasady mają zacząć obowiązywać na początku sierpnia. Wszystko jednak zależy od szybkości prac parlamentarnych, ponieważ obrady Sejmu trwają tylko do końca lipca.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – jaki mandat grozi?

Ale jakie konsekwencje czekają na kierowców ciężarówek, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów? Zgodnie z nową taryfą, nieprzestrzeganie zakazu wyprzedzania może skutkować surową karą.

Kierowca, który zlekceważy nowe zasady, może zostać ukarany mandatem w wysokości 1000 zł, a w przypadku recydywy kara wzrośnie nawet do 2000 zł. Do tego oczywiście dochodzi 15 punktów karnych.

Dla wielu kierowców zawodowych może to oznaczać koniec kariery, ponieważ przekroczenie limitu 24 punktów karnych prowadzi do utraty prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Sytuacja na autostradach – najnowsze komunikaty GDDKiA 2.10.2023

Najnowsze komunikaty GDDKiA w dniu 27.10.2022 roku RT: UWAGA! Ograniczenia w ruchu…

Wzorowy kierowca 2022 – weź udział w konkursie i zgarnij nagrody!

Spis treści Wzorowy kierowca 2022 – na czym polega konkurs?Wzorowy kierowca 2022…

Master Truck Show 2023 – przed nami 19. edycja zlotu!

Spis treści Master Truck Show 2023 – termin zlotu i lokalizacjaMaster Truck…

Daimler Truck zawiesza współpracę z rosyjskim Kamazem!

Daimler Trucks nie będzie już dostarczać komponentów i produkować ciężarówek w ramach…