Transport drogowy to popularna forma przewozu dóbr drogą lądową, która napędza lokalną oraz światową gospodarkę. Wśród firm kurierskich docierających do pojedynczych klientów przeważają samochody dostawcze. Im dłuższa trasa i większy ładunek, tym korzystniejsze jest korzystanie z pojazdów ciężarowych. Nie można jednak oczekiwać, że każda firma będzie posiadała własne ciężarówki oraz kierowców. Właśnie dlatego powstał trucking, będący konsensusem pomiędzy brakiem własnej floty a zapotrzebowaniem na usługi transportowe.

Trucking – definicja

Trucking to usługa transportowa realizowana przez przewoźnika kontraktowego, czyli przewoźnika współpracującego z wybraną grupą spedytorów. Przewóz towarów odbywa się na podstawie konkretnej umowy, nakreślającej zakres odpowiedzialności, wysokość stawek oraz rodzaj świadczonych usług przewozowych. W konsekwencji klient otrzymuje wyłączność na ciągnik siodłowy wraz z doświadczonymi kierowcami do jego obsługi – głównie kierowania pojazdu ciężarowego po wyznaczonej trasie.

Zależnie od zapotrzebowania klienta, długości trasy oraz terminu realizacji przewozu w ramach truckingu do prowadzenia pojazdu członowego mogą zostać zaangażowani jeden lub dwóch kierowców. Decydują o tym głównie przepisy prawa dotyczące czasu pracy kierowców. Mówiąc prościej: Jedna firma systematycznie potrzebuje ciągnika siodłowego i kierowcy do zrealizowania przewozu, podczas gdy druga firma oferuje swój pojazd wraz z wykwalifikowanym kierowcą. Tym właśnie jest trucking. Usługą transportową, która odejmuje zbędny stres z barków przedsiębiorcy.

Czytaj również:  Czy zakup używanej ciężarówki to dobry pomysł?

Transport bez własnych ciężarówek

Przewóz drogowy dóbr bez własnych ciężarówek brzmi jak oksymoron, jednak stanowi prosty sposób oddelegowania części obowiązków wynikających z prowadzenia biznesu. Czym różni się trucking od tradycyjnego przewozu publicznego i prywatnego?

Nie polega on na wyszukiwaniu wszelkich dostępnych zleceń transportowych w danym regionie. To sprecyzowana i wyspecjalizowana nisza, skupiona na konkretnym kliencie. Przedsiębiorcy zależy na tym, by jego towar został przetransportowany do wskazanego punktu w jak najkrótszym czasie. Z kolei przewoźnik realizujący trucking zapewnia własnych ludzi i narzędzia, by cel ten zrealizować.

Jakie zalety ma trucking?

Pierwsza myśl jaka się nasuwa to: święty spokój. Logistyka przewozu, planowanie tras transportu, kwestie kadrowe, dbanie o stan techniczny ciągników siodłowych i zawiłości prawne wynikające z pakietu mobilności to tylko wierzchołek góry lodowej zwanej transportem drogowym. Najważniejsze zalety jakie niesie za sobą trucking to:

  • wygoda w transporcie dóbr swojej firmy,
  • korzystanie z usług profesjonalnego przewoźnika kontraktowego,
  • brak konieczności wykonywania napraw ciężarówek,
  • eliminacja ryzyka przestoju w przewozie drogowym wynikającym z awarii pojazdu, bądź choroby pracownika,
  • wymaganie dostosowania się do zmian w przepisach prawnych od przewoźnika, zamiast wdrażania i śledzenia ich na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Spis treści Z czym wiąże się obsługa cysterny spożywczej i chemicznej?Jakie dodatkowe…

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Spis treści Dieta dla kierowcy zawodowego – z czym to się je?Które…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Spis treści Zaplanowanie trasy i czasu przejazdu ładunku chłodniczegoWybór pojazdów-chłodni, którymi transport…

Jakie towary przewozi się transportem drogowym?

Spis treści Transport drogowy – charakterystykaRodzaje towarów przewożone za pośrednictwem transportu drogowegoArtykuły…