Trendy i wyzwania w branży TSL

Ostatnie lata przynoszą coraz więcej wyzwań dla całej gospodarki. Pojawiają się również trendy, którym muszą sprostać podmioty działające w branży transportowej — zarówno na obszarze krajowym, jak i międzynarodowym. Które z nich mają największe znaczenie pod koniec 2023 i na początku 2024 roku?

4 trendy w transporcie, o których warto wiedzieć

Znajomość trendów w modzie pozwala dostosować swój styl do panującego kanonu. Znajomość trendów w transporcie daje jednak znacznie więcej: pozwala Twojej firmie się utrzymać, rozwijać, wprowadzać niezbędne modyfikacje i zadbać o stabilne funkcjonowanie całej floty pojazdów. Jakie nurty są obecnie najważniejsze z perspektywy podmiotów działających w branży TSL? 

1. Inwestycja w ekologiczny transport

Coraz więcej klientów oczekuje tego, że zlecone przez nich przewozy będą realizowane w ekologiczny sposób — z jak najmniejszą emisją szkodliwych substancji do środowiska. Liczne regulacje, szczególne dotyczące Unii Europejskiej, również skłaniają właścicieli firm przewozowych do inwestowania w samochody spełniające współczesne oczekiwania w tym zakresie.

Ekologiczny transport to jednak poważny wydatek, dlatego wiele firm decyduje się wdrażać go stopniowo — zamiast wymieniać całą flotę naraz, powoli zamieniają samochody na nowe.

Część osób zastanawia się jednak na tym, co zrobić z używanymi pojazdami. Dobrym sposobem jest np. rozważenie zbycia pojazdu na rzecz innej firmy. Sprzedaż auta Ukraińcowi czy Polakowi dopiero rozpoczynającym działalność gospodarczą, a więc szukającym oszczędności, to sposób na odzyskanie części wkładu zainwestowanego w pojazd. Jednocześnie to szansa pozyskanie środków na sfinansowanie choćby kilkunastu procent kosztów zakupu nowego auta. 

2. Rozwój robotyki i automatyki w procesie ładowania i rozładowywania samochodów

Transport nie opiera się już tylko na pracy ludzkich rąk. Coraz większy udział biorą w nim roboty, a na znaczeniu zyskują zautomatyzowane procesy. DHL, w niemieckim portalu Verkehrsrundschau, zadeklarował, że już 65% ludzkiej pracy na magazynie mogą wykonywać autonomiczne wózki widłowe, które są w stanie ładować średnio nawet do 15 palet na godzinę.

Co to oznacza dla truckerów? Należy przygotować się na zmiany i dostosować kompetencje pracowników do nowych możliwości. Wówczas ładowanie i rozładowywanie samochodów będzie przebiegało szybko i sprawnie, a to z kolei bezpośrednio poprawi  wydajność procesów realizowanych przez firmę przewozową.

Na uwagę zasługują także inteligentne oprogramowania działające w chmurze, które dostarczają informacji na temat transportowanego towaru. Dzięki nim można kontrolować już nie tylko lokalizację, ale także m.in. temperaturę czy ciśnienie w kabinie. Usprawniają one przede wszystkim przewożenie towarów o dużej wrażliwości i zwiększają ich bezpieczeństwo.

3. Stawianie na bezpieczeństwo 

Pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, protesty przewoźników pod koniec 2023 roku — wszystko to pokazało, że branża transportowa jest wyjątkowo podatna na zachwiania. W związku z tym coraz więcej podmiotów zaczęło stawiać na bezpieczeństwo, aby zminimalizować ryzyko strat.

Jakie działania w tym aspekcie wdrażają? Przede wszystkim bardzo ważne jest szkolenie kierowców z zakresu ich działalności oraz przygotowanie ich na to, jak zachować się w konkretnych sytuacjach. Niezwykle ważne stały się także ubezpieczenia, które pozwalają chronić firmę przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń objętych polisą.

Jakie ubezpieczenia warto wybrać, aby zminimalizować ryzyko strat?

Wartymi uwagi ubezpieczeniami dla firm transportowych są:

  • polisy ubezpieczeniowe obejmujące towary — tzw. OCP (ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego) zapewnia finansową rekompensatę np. na wypadek uszkodzenia bądź utraty towaru;
  • ubezpieczenie flotowe — dzięki nim możesz w jednym ruchu ubezpieczyć wszystkie swoje pojazdy. Do pakietu podstawowego ubezpieczenia (OC) możesz dodać dodatkowe polisy jak np. autocasco.

Pamiętaj, że inwestycja w dobrej jakości ubezpieczenie minimalizuje ryzyko strat, a także pozwala na stabilne funkcjonowanie firmy w razie wystąpienia niespodziewanych zdarzeń.

Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc znajdziesz najkorzystniejsze ubezpieczenie OC dla całej swojej floty samochodowej. W internetowej porównywarce szybko i sprawnie zestawisz ze sobą propozycje poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. To ułatwi Ci wybór najtańszej opcji.

4. Zmiana tras długodystansowych na te krótsze

Jeszcze do niedawna usługi przewoźników skupiały się na realizacji transportów z ogromnych magazynów do miejsc docelowych. Obecnie coraz częściej w miastach powstają niewielkie magazyny, w których jest gromadzony towar. Wszystko po to, aby szybciej dostarczać go do klientów — szczególnie indywidualnych. Co oznacza to dla transportu? Przede wszystkim wielu przewoźników musi zmienić swój tryb pracy i dłuższe trasy zamienić na krótsze.

Rozwój technologiczny, zmiany gospodarcze i ogólna sytuacja na świecie wpływają na każdą z branż, w tym także na transport. Warto wiedzieć, jakie nowinki czekają na Ciebie w kolejnych miesiącach, aby móc się na nie przygotować i wdrożyć strategie działania, które pozwolą Twojej firmie utrzymać się na rynku.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…