Transport FTL i Transport LTL

W świecie transportu drogowego i logistyki roi się od skrótów i terminów, które dla laika brzmią jak czarna magia. Ale spokojnie! Dziś wyjaśnimy Ci, co kryją za sobą te dwa tajemnicze skróty – FTL (Full Truck Load) i LTL (Less Truck Load/Less Than Truck Load) i dlaczego są tak ważne w logistyce. 

Transport FTL i LTL – różnice

Zacznijmy od podstaw. FTL to transport całopojazdowy, co oznacza, że zleceniodawca dysponuje całą przestrzenią ładunkową danego pojazdu. To świetna opcja dla dużych ładunków, takich jak np. towary spożywcze czy inne przesyłki wymagające szybkiej dostawy – np. takie z krótkim terminem przydatności. W LTL, z kolei, przestrzeń dzielona jest między różnych nadawców a każdy z nich płaci realnie jedynie za część zajmowaną przez swój towar.

Transport FTL – czym jest transport Full Truck Load?

Wybierając transport FTL, zyskujesz maksymalną kontrolę nad transportem. Trasa jest ustalana według Twoich wytycznych, co zapewnia szybką i bezpośrednią dostawę. Całopojazdowy transport FTL świetnie sprawdza się, gdy masz dużo towaru do przewiezienia oraz gdy czas gra kluczową rolę. Mogą też zdarzyć się sytuacje, gdy po ludzku nie chcesz, by Twój ładunek FTL dzielił przestrzeń z innymi i chcesz, żeby jak najszybciej trafił bezpośrednio od nadawcy do adresata. Przygotuj się jednak na dodatkowe koszty. Zawsze płacisz za cały samochód, niezależnie od tego, czy jest on w pełni załadowany, czy też nie. 

Transport LTL – czym jest transport Less Truck Load?

Transport LTL (znany również jako Less Than Truck Load), z drugiej strony, oferuje większą elastyczność. Jako nadawca płacisz tylko za zajmowaną przestrzeń, co czyni tę opcję bardziej optymalną kosztowo. Warto jednak pamiętać, że w przypadku transportu LTL przewoźnik potrzebuje więcej czasu na jego organizację, co może wydłużać czas dostawy a Twoje palety chwilę poczekają na swoją kolej. Ale takie są uroki transportu drobnicowego!

Transport FTL czy Transport LTL – który rodzaj transportu wybrać?

Decydując się między FTL a LTL, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby logistyczne i wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom. Wybór między FTL a LTL zależy od kilku czynników – wielkości i rodzaju ładunku, budżetu, a także wymaganej szybkości dostawy. Ważne jest, aby wybrać przewoźnika, który zaoferuje Ci doradztwo i najlepiej dostosuje usługę do Twoich potrzeb. Doświadczony przewoźnik pomoże Ci także w kwestiach formalnych, znacznie upraszczając cały proces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Opłaty za parkowanie – jak nie przepłacić?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś przepłacić za parking dla swojej ciężarówki? Jeśli…

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…