bezpieczeństwo na drodze

Jako kierowca zawodowy spędzasz w trasie bardzo dużo czasu, co oznacza, że musisz być przygotowany na różnego rodzaju trudne sytuacje drogowe. Oto kilka wskazówek, jak sobie z nimi radzić.

Najważniejszy jest spokój

Zawsze zachowuj spokój. Gdy pojawia się nieoczekiwane zagrożenie na drodze, nie panikuj. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad swoim pojazdem ciężarowym i na pewno jesteś w stanie wyjść spokojnie z każdej sytuacji!

Zawsze zachowuj bezpieczny odstęp od innych pojazdów. Im większy odstęp, tym więcej miejsca do manewru i w ten sposób łatwiej będzie Ci uniknąć nieprzewidzianych sytuacji.

Bądź świadomy otoczenia

Zawsze trzymaj ręce na kierownicy i patrz, gdzie jedziesz. Uważaj na innych uczestników ruchu i na znaki drogowe. Pamiętaj o wszystkich kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Nigdy nie przekraczaj dozwolonej prędkości, nie używaj telefonu komórkowego podczas jazdy i zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa.

Dbaj o swój pojazd

Upewnij się, że Twój pojazd jest sprawny technicznie. Zachowaj też ostrożność podczas jazdy po nieznanym terenie. Jeśli jedziesz do nowego miejsca, zapoznaj się z aktualną mapą i przepisami drogowymi.

Pamiętaj o swoim zdrowiu

Jako kierowca zawodowy masz do czynienia z wieloma wyzwaniami, które mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Unikaj jedzenia fast foodów i innych niezdrowych posiłków. Zamiast tego wybieraj świeże warzywa, owoce, białe mięso i pełnoziarniste produkty.

Pij też dużo wody. Podczas jazdy samochodem ważne jest, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której się odwodnisz. Dbaj też o codzienną higienę. Myj ręce, szczególnie po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem. To pomoże ci uniknąć zarażenia różnymi chorobami.

Uprawiaj sport i unikaj używek

Ćwiczenia fizyczne pomogą ci zachować dobrą kondycję i zmniejszą ryzyko różnych chorób. Możesz chodzić na spacer, biegać lub ćwiczyć nawet w trakcie pracy. Wiemy jak stresogenna jest Twoja praca, unikaj jednak używek.

Nie pal i nie pij alkoholu podczas, jak i po pracy. To może znacznie zmniejszyć twoją zdolność do prowadzenia pojazdu następnego dnia i zwiększyć ryzyko wypadku. Upewnij się też, że posiadasz ubezpieczenie zdrowotne, tak aby w razie nieoczekiwanych problemów zdrowotnych być na nie przygotowanym.

Dbając o swoje zdrowie, jako kierowca zawodowy będziesz w stanie lepiej poradzić sobie ze swoimi obowiązkami i zmniejszysz ryzyko zdrowotnych komplikacji związanych z codzienną pracą na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…