Znak drogowy B-36

Zarządca drogi prywatnej, publicznej czy nawet osiedlowej powinien mieć świadomość tego, jaką moc prawną ma znak zakazu zatrzymywania się. Oznakowanie B-36 umieszczone wzdłuż drogi zakazuje zatrzymywania się na określonych odcinkach. Znaki tego typu umieszcza się przede wszystkim na drogach dojazdowych, na parkingach, a także w pobliżu budynków użyteczności publicznej. Dowiedz się, jaką moc mają znaki drogowe B-36 i kto musi ich przestrzegać.

Znak B-36, czyli zakaz zatrzymywania się – co to znaczy?

Znak zakazu zatrzymywania się umożliwia utrzymanie porządku oraz komfortowego dojazdu, np. do budynku. Ustawienie znaku B-36, czyli zakazu zatrzymywania się powoduje, że kierujący pojazdami nie mogą nawet na chwilę zatrzymać swojego pojazdu. Oznakowanie umieszczone przy drodze lub na parkingu obowiązuje przez całą dobę.

To znaczy, że osoby, które unieruchomią swój pojazd w strefie objętej znakiem B-36 mogą narazić się na mandat karny i nałożenie punktów karnych przez funkcjonariusza policji. W skrajnych przypadkach może też dojść do odholowania pojazdu, szczególnie jeśli ten uniemożliwia swobodny przejazd innym pojazdom – także tym uprzywilejowanym.

Jak wygląda znak drogowy B-36? Najważniejsze informacje

Zarządcy dróg, zanim postawią konkretny rodzaj znaku drogowego przy krawędzi jezdni, muszą dokładnie wybrać typ znaku, który znajdzie się w wybranym miejscu. Zacznijmy od budowy znaku B-36. Znak zakazu zatrzymywania się jest okrągły. Wokół ma czerwoną obręcz i dwie linie przecinające się ze sobą na środku. Całość kontrastuje z niebieskim tłem.

Jeśli chodzi o techniczne kwestie, znaki drogowe B-36 są wykonane najczęściej z blachy ocynkowanej i pokryte folią odblaskową.

Rodzaje znaków drogowych B-36 dzielą pod względem wielkości na: małe, średnie, duże i wielkie. Najmniejsze mają 600 mm średnicy, natomiast największe 1000 mm średnicy i są stosowane na autostradach i drogach szybkiego ruchu. W przestrzeni publicznej wystarczające są znaki małe i średnie.

Chcesz kupić znak zakazu zatrzymywania się? Możesz złożyć zamówienie online na stronie sklepu Znakidrogowe24: https://znakidrogowe24.pl/znaki_drogowe_b-36.

Znaki B-36 – czego dotyczą? Najważniejsze informacje o przepisach

Jeśli chodzi o znaki drogowe B-36 dotyczące zakazu zatrzymywania się, tego typu oznakowanie obowiązuje zawsze aż do odwołania lub postawienia znaku B-35. Co więcej, znak drogowy B-36:

  • dotyczy zatrzymania pojazdów oraz kolumn osób pieszych,
  • dotyczy wyłącznie strony drogi, po której został umiejscowiony znak,

Warto jednak dodać, że znak B-36 nie obejmuje pojazdów, które zostały unieruchomione w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz w wyniku uszkodzenia uniemożliwiającego przestawienie auta. Jeśli w przestrzeni drogowej znak drogowy B-36 nie został odwołany, wtedy obowiązuje aż do najbliższego skrzyżowania dróg.

Gdzie można postawić znak drogowy B-36? Zakaz zatrzymywania się w praktyce

Oznakowanie w postaci znaku drogowego B-36 można postawić przede wszystkim w miejscach infrastruktury drogowej, gdzie unieruchomienie pojazdu mogłoby doprowadzić do zaburzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Miejsca, w których są najczęściej stosowane znaki zakazu zatrzymywania się to:

  • drogi ekspresowe i autostrady,
  • parkingi,
  • osiedla mieszkalne,
  • tereny wokół budynków użyteczności publicznej, szkół, uczelni wyższych,

Zgodnie z aktualnymi przepisami znak B-36 znajduje też zastosowanie na chodnikach, poboczu, drogach rowerowych oraz innych miejscach infrastruktury drogowej, gdzie zatrzymanie pojazdu mogłoby zaburzyć płynność ruchu pojazdów lub prowadzić do występowania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Uniwersalne oprogramowanie wagowe – te cechy są kluczowe

Prowadzisz działalność gospodarczą i wahasz się, jaki program do wagi samochodowej wybrać?…

Tachografy inteligentne II generacji – jak zmieniają branżę transportową?

Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z tachografów inteligentnych drugiej generacji drugiej wersji (G2V2) oznacza…

Czym są „wyścigi słoni” na drogach?

Wyścigi słoni, choć określenie brzmi nieco humorystycznie, odnoszą się do poważnego problemu…

Drabina do cystern – kompleksowa obsługa pojazdów wielkogabarytowych

Czy wiesz, że branża TSL w Polsce generuje 6% PKB? Szacuje się,…