Transport ładunków niebezpiecznych – jak go zorganizować

Ładunki niebezpieczne są niezwykle wymagającym rodzajem przesyłek stosowanych we współczesnym transporcie. Ich przewóz generuje pewien stopień zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz mienia. Realizacja usługi transportowej w tym zakresie wiąże się więc z koniecznością zastosowania niezbędnych środków ostrożności i bezpieczeństwa. Szeroko rozbudowane ograniczenia wymagają więc wyłącznie fachowej obsługi, która będzie w stanie dostosować się do wszystkich przepisów prawnych oraz zadba o niezbędną dokumentację. Jak zatem w praktyce wygląda transport ładunków ADR? O tym można dowiedzieć się czytając poniższy tekst.

Co zaliczamy do grupy ładunków niebezpiecznych?

Towary niebezpieczne są określane inaczej mianem ładunków ADR. Wbrew pozorom, ich grupa jest szeroko rozbudowana i obejmuje wiele typów materiałów. Z definicji, towarami ADR mogą być wszystkie produkty, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa mienia i środowiska. Wiele osób uważa, że grupa ta obejmuje wyłącznie szkodliwe gazy czy kwasy. Nie do końca jednak tak jest. Przedmiotami niebezpiecznymi mogą być równie dobrze baterie, akumulatory czy nawet kleje i perfumy.

Podstawowym podziałem takich towarów może być ich klasyfikacja względem stanu skupienia. Przewozy ładunków ADR są więc realizowane dla towarów w stanie stałym, gazowym i ciekłym. Nieco szerszy podział stworzony został na potrzeby określenia klasy takiego transportu, a dzieli się on w skrócie na:

  • 1 – Materiały wybuchowe
  • 2 – Gazy
  • 3 / 4 – Materiały zapalne (ciekłe, stałe oraz wytwarzające gazy zapalne w kontakcie z wodą)
  • 5 – Materiały utleniające
  • 6 – Materiały trujące i zakaźne
  • 7 – Materiały promieniotwórcze
  • 8 – Materiały żrące

Regulacje prawne dotyczące ładunków ADR

Jak można się domyślać, samo umieszczenie towaru niebezpiecznego w naczepie i znalezienie kierowcy nie wystarczy, aby taki przewóz uznać za zgodny z prawem. Prawidłowo przygotowany przewóz ADR powinien obejmować zarówno aspekty praktyczne, jak i prawne. Przede wszystkim, przygotowanie transportu powinno być zgodne z unijną konwencją ADR, określającą możliwe sposoby przewozu takich ładunków. Najistotniejszą rzeczą jest tak zorganizować przewóz, by bez żadnych niespodziewanych sytuacji dotarł on do miejsca docelowego.

Przepisy jasno deklarują, iż sam transport ładunków niebezpiecznych powinien być przeprowadzany na drogach o małym natężeniu ruchu oraz dobrym położeniu. Istotne jest omijanie obszarów zabudowanych oraz miejsc stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla samego przewozu.

Sam pojazd przewożący ładunek ADR powinien posiadać odpowiednie oznakowanie. Mowa tutaj o emblematach w kształcie rombu, posiadających kolor pomarańczowy bądź zielony. Na nich z reguły umieszcza się piktogramy oznaczające rodzaj niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uszkodzenie towaru.

Chcąc przeprowadzić legalny transport ADR, zachęcamy do korzystania wyłącznie z usług doświadczonych firm transportowych, o długoletnim stażu i umiejętnościach. Przy ich pomocy mamy pewność, że nasz przewóz przebiegnie w pełni pomyślnie, sprawnie i zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Kredyt hipoteczny dla kierowcy zawodowego na dietach – co warto wiedzieć?

Spis treści Dieta dla kierowcy zawodowego – z czym to się je?Które…

W jaki sposób zorganizować międzynarodowy transport chłodniczy, który będzie bezpieczny dla przewożonego ładunku?

Spis treści Zaplanowanie trasy i czasu przejazdu ładunku chłodniczegoWybór pojazdów-chłodni, którymi transport…

Jakie towary przewozi się transportem drogowym?

Spis treści Transport drogowy – charakterystykaRodzaje towarów przewożone za pośrednictwem transportu drogowegoArtykuły…

Jak regeneracja pomp hydraulicznych może przedłużyć żywotność Twoich maszyn?

Spis treści Czym jest pompa hydrauliczna i jak działa?Zasada działania pompy hydraulicznejTypy…