Podwyżki na autostradzie

Kolejne podwyżki opłat na autostradach A2 oraz A4 są tematem, który rozgrzewa kierowców ciężarówek do czerwoności. Już od czwartku 9 marca kierowcy muszą przygotować się na wyższe opłaty za przejazd autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Niedługo podobne zmiany czekają również użytkowników autostrady A4.

Nowe opłaty na autostradach A2 i A4

Podwyżki opłat na A2 od marca

Stawki opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin uległy podwyższeniu. Nowe ceny przedstawiają się następująco:

14 PLN – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
28 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
43 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
66 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
100 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
280 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Jak możemy wyczytać w informacjach opublikowanych na stronie internetowej Autostrady Wielkopolskiej zaprezentowane podwyżki są wynikiem waloryzacji stawek opłat za przejazd na odcinku Nowy Tomyśl – Konin, a zmiany mają na celu dostosowanie się do aktualnych kosztów utrzymania infrastruktury oraz do utrzymania ciągłości finansowania bieżących i przyszłych inwestycji.

Podwyżki opłat na płatnym odcinku autostrady A4 od kwietnia

W przypadku autostrady A4 również można spodziewać się wzrostu opłat a pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w styczniu. Chociaż dokładne stawki podwyżek na autostradzie A4 nie zostały jeszcze podane, warto przygotować się na nie i śledzić informacje w tej sprawie. W ten chwili mówi się o podwyżce opłaty za przejazd autostradą A4 samochodem ciężarowym – z dotychczasowych 80 złotych, aż do 92 złotych.

Większe koszty dla przewoźników

Wzrost opłat na autostradach A2 i A4 przekłada się również bezpośrednio na większe koszty dla przewoźników, którzy przemieszczają się pomiędzy głównymi ośrodkami gospodarczymi w Polsce. Podwyższone opłaty na autostradach mogą wpłynąć na konkurencyjność ich usług na rynku transportowym. Czy to dobry kierunek? Dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MOŻE SPODOBAĆ CI SIĘ RÓWNIEŻ...

Sytuacja na autostradach – najnowsze komunikaty GDDKiA 29.02.2024

Najnowsze komunikaty GDDKiA w dniu 27.10.2022 roku RT: UWAGA! Ograniczenia w ruchu…

Master Truck Show 2023 – przed nami 19. edycja zlotu!

Spis treści Master Truck Show 2023 – termin zlotu i lokalizacjaMaster Truck…

Wzorowy kierowca 2022 – weź udział w konkursie i zgarnij nagrody!

Spis treści Wzorowy kierowca 2022 – na czym polega konkurs?Wzorowy kierowca 2022…

Południowa Obwodnica Warszawy bez ograniczeń dla kierowców ciężarówek

Od niedawna kierowcy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 16 ton mogą cieszyć…